Wyniki
Opis kategorii
Buk pospolity jest rodzimym gatunkiem naturalnie występującym na terenie Polski, dlatego nawet ozdobna odmiana tego drzewa, będzie wyglądał swojsko i jak na swoim miejscu. Buki dość późno wypuszczają młode liście, ale w przypadku tej rośliny nie jest to wada, ponieważ "gołe" drzewo prezentuje ładną gładką korę z charakterystycznymi "oczami".

Rośliny na żywopłoty

Młode buki pospolite niegdyś były jednym z dwóch podstawowych drzew stosowanych na żywopłoty (tym drugim był grab) - zanim pojawiły się żywotniki.

Młode rośliny nisko przycinane ładnie gęstnieją i tworzą zwarty mur liści w kolorach od zieleni do purpury. Wbrew pozorom żywopłot taki nie jest sezonowy. Buki bowiem nie gubią zaschniętych liści na zimę, osłaniają więc posiadłość przez cały rok. Z tego powodu drzewa te stanowią ciekawą - kolorową - alternatywę na żywopłoty dla nieśmiertelnych w Polsce "tuj", które są rozwiązaniem dość nudnym.

Tam gdzie rosną buki, mogą zjawić się też zwierzęta lubiące nasiona buka. Szczególnie dziki przepadają za nimi, ale jeśli posiadamy jedno czy dwa drzewka, nie musimy się obawiać, że przybiegną do naszego ogródka.

Odmiany buka: różnorodność form i kolorów

Obecnie w katalogu roślin i na rynku znajdziemy różne odmiany tego szlachetnego drzewa, które mogą mieć mocno powcinane liście ('Mercedes'), purpurowe ( 'Dawyck Gold'), pstre ('Purpurea Tricolor') czy żółte na wiosnę ('Roham Gold'). Mogą być wielkie i majestatyczne, jak 'Aspleniifolia' lub miniaturowe, jak 'Tortuosa Purpurea' czy 'Purple Fountain'. Istnieją też odmiany kolumnowe ('Rohan Obelisk') oraz płaczące ('Pendula').

Uprawa

Buki jak na drzewa są dość kapryśne i wymagające. Wymagają gleb żyznych, głęboko uprawionych, ze stałym -niskim - poziomem wód gruntowych. Nie tolerują suszy. Dość dobrze za to znoszą warunki miejskie, gdzie powietrze jest suche i zanieczyszczone. Choć lepiej czują się w wilgotnych miejscach. Są całkowicie mrozoodporne i znakomicie znoszą cięcie, które najlepiej wykonać po wypuszczeniu przez roślinę pierwszych liście, by ograniczyć wyciek soków ("płacz") i nie osłabiać niepotrzebne rośliny.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: