Wyniki
Opis kategorii
Jałowce chińskie z uwagi na swój oryginalny "nieokiełznany" wygląd są szeroko wykorzystywane zarówno solo jak i w grupach - jako tło rabat bylinowych, krzewiastych czy na wrzosowiskach.

Jałowce chińskie to niezawodne rośliny zimozielone, mało wymagające i - co ma duże znaczenie przy komponowaniu rabat i w małych ogrodach - nieekspansywne.

Igły i łuski

Jałowiec chiński posiada dwojakiego rodzaju liście, są one igiełkowate lub łuskowate. Igły są ostre i kłujące osadzone po 3 w okółku. W nasadzie igieł występują często małe plamki białego woskowego nalotu. Pamiętajmy, że nie jest to choroba ani szkodnik. Na najmłodszych pędach łuski są tępo zakończone, przylegające.

Szyszki dojrzewają w drugim roku i są nieco większych rozmiarów niż u innych gatunków. W pierwszym roku szyszkojagody są pokryte sinym nalotem, po roku natomiast stają się granatowe i brązowieją w następnych latach.

Odporne i proste w uprawie

Te pochodzące z Dalekiego Wschodu - Mongolii, Chin i Japonii - rośliny są bardzo tolerancyjne, odporne na choroby i szkodniki a także niekorzystne warunki klimatyczne. Są wytrzymałe na mróz. Bardzo dobrze znoszą cięcie, ale nie jest ono w ich przypadku konieczne.

Jałowce chińskie lubią gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, jednak - jak wszystkie jałowce - dobrze znoszą suszę, jak również gleby ubogie, kamieniste i piaszczyste. Jedynie na glebach ciężkich, gliniastych i zalewanych słabiej rosną. Jak wszystkie jałowce kochają słońce.

Jałowce rozmnażamy przez sadzonki pobierane od początku lipca do jesieni, dość szybko się korzenią. Jeżeli lubimy poeksperymentować, to możemy pokusić się o własną małą uprawę.

Do małych i dużych ogrodów.

W uprawie szkółkarskiej rośliny te mają duże znaczenie, mamy szeroki wybór różnorodnych odmian. Odmiany jałowca chińskiego mają ogromną gamę zastosowania. Interesująco wyglądają sadzone pojedynczo lub w grupach. Tworzą imponujące tło dla rabat bylinowych, jak również dla krzewiastych założeń kolorystycznych. Wspaniale komponują się z roślinami wrzosowymi, rododendronami, pierisami i azaliami.

Kolumnowe odmiany ('Obelisk', 'Blue Point', 'Columnaris') doskonale zasłaniają nieciekawe elementy architektoniczne. Wolno rosnące jałowce sprawdzą się w małych ogrodach (polecamy stożkową odm. 'Stricta' lub krzaczaste 'Plumosa', 'Plumosa Albovariegata', 'Plumosa Aurea').

Dużą popularnością w polskich ogrodach cieszy się odmiana 'Stricta', jej gęsta piękna korona, cudownie będzie się komponować na każdej wrzosowej rabacie. Inną dość ciekawą propozycją o pstrych igłach jest 'Plumosa Aureovariegata' lub 'Stricta Variegata'.

Jałowce chińskie są doskonałą składową ogrodów japońskich. Ciekawe założenia możemy uzyskać z samych jałowców, taka kolorystyczna jednorodna rabata cieszy oko przez cały sezon.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: