Wyniki
Opis kategorii
Jałowiec pospolity to jeden z najmniej wymagających iglaków. Rośnie dobrze w całej Polsce nawet na najuboższych glebach. Może przyjmować postać krzewu lub niskiego drzewa.

Rośliny te mogą przyjmować bardzo różny pokrój - są to zarówno płaskie dywany, jak i rozłożyste krzewy czy kolumnowe drzewa.

Odporne i wielozadaniowe

Jałowce te odznaczają się średnio silnym wzrostem. Doskonale znoszą stanowiska silnie nasłonecznione i upały a także susze. W półcieniu rosną wolniej, zaś w cieniu bardzo marnie. Źle znoszą nadmierną wilgotność, więc nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Są dość tolerancyjne pod względem odczynu gleby, najlepiej jednak rosną na kwaśnych lub lekko kwaśnych podłożach.

Jałowce pospolite doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Prócz żywopłotów doskonale nadają się na skalniaki lub do założeń naturalistycznych z sosnami, wrzosami i brzozami. Formy płożące sprawdzają się w funkcji okrywowej do nasadzeń pod innymi iglakami lub na skarpy.

Na kłujące żywopłoty

Odmiany kolumnowe pozwalają na tworzenie gęstych i łatwych w pielęgnacji zimozielonych żywopłotów. Malowniczo wyglądają w szpalerze, szczególnie gdy promienie słońca przebijają przez wolne przestrzenie między roślinami - daje to niezwykle piękny efekt wizualny.

W odróżnieniu od innych gatunków jałowców - jałowce pospolite nie mają łusek a jedynie igły. W ich górnej części występuje biały woskowy pasek. Ponieważ igły te (zwłaszcza odmian kolumnowych) są bardzo kłujące, nie polecamy sadzić roślin w miejscach, gdzie bawią się małe dzieci.

Różnorodne formy i kolory

Najczęściej sadzi się u nas odmiany kolumnowe. Do najpopularniejszych należą naturalna (znaleziona w Irlandii) odmiana 'Hibernica' oraz 'Arnold', 'Meyer' czy złocista 'Gold Cone'.

Z odmian płożących najczęściej spotyka się 'Green Carpet', 'Repanda' i 'Hornibrookii'.

Wśród jałowców pospolitych znajdziemy także ciekawe rośliny o monstrualnym, powyginanym pokroju. 'Horstmann' to malownicza szeroka odmiana przypominają bajkową, kroczącą po ogrodzie postać. Także 'Oblonga Pendula' tworzy z wiekiem oryginalną płaczącą rzeźbę.

Cenne owoce

Gatunek ten ze względu na pospolite występowanie na terenie Polski oraz swoje smakowe i lecznicze właściwości od wieków wykorzystywany był jako przyprawa (szyszkojagody) do wędzenia wędlin, do wyrobu napojów alkoholowych a także w ziołolecznictwie (jako środek wykrztuśny, w chorobach wątroby oraz reumatyzmie).



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: