Wyniki
Opis kategorii
Perukowce to niezwykle cenne krzewy słynące z puszystych owocostanów, które nadają im latem malowniczy wygląd zwiewnych obłoków. Bordowe bądź cytrynowe liście i ładny kopulasty pokrój sprawiają, że rośliny są ozdobne przez cały sezon w ogrodzie. Do tego są proste w uprawie, nadają się na trudne gleby i nie wymagają systematycznego cięcia.

Różowe czupryny i kolorowe liście przebarwiające się jesienią

W Polsce uprawia się przede wszystkim perukowce podolskie (Cotinus coggygria), zwłaszcza odmiany o liściach purpurowych ('Royal Purple' czy 'Foliis Purpureis' ) bądź cytrynowych ('Golden Spirit').

Kwitnienie przypada na koniec maja i czerwiec, mimo iż kwiaty zebrane są w spore wiechy, to nie one są największą ozdobną krzewu. Gdy przekwitną, pojawiają sporych rozmiarów słynne "peruki" (owocostany), które przypominają watę cukrową w kolorze przeważnie łososiowym lub różowym. Cały krzew staje się wtedy puszystym obłokiem, obok którego nikt nie jest w stanie przejść obojętnie. Rośliny zyskują też pod koniec sezonu, kiedy ich barwne w sezonie liście przebarwiają się na intensywne kolory.

Całkiem spore krzewy

Perukowce osiągają przeważnie 3m wysokości, mieszańcowa odmiana 'Grace' dorasta nawet do 5-6 metrów.

Są to więc duże krzewy, sadzenie ich w małych ogrodach może okazać się kłopotliwe, dlatego pojawiają się odmiany o wolniejszym wzroście, jak 'Young Lady' czy 'Smokey Joe', które obficie kwitną już w młodym wieku. Ponadto rozmiar roślin ograniczać można cięciem (wykonywanym wczesną wiosną), które dobrze znoszą, wpływa ona jednak negatywnie na kwitnienie.

Kochankowie słońca: światło-, ciepło- i sucholubne

Każdy, kto pragnie cieszyć się niezwykłym widokiem "czupryn", powinien zapewnić krzewom przede wszystkim dużo słońca.

Perukowce lubią suche i zasadowe podłoże oraz ciepłe, południowe wystawy, miejsca, które łatwo się nagrzewają. Najlepiej czują się w ziemi piaszczysto-gliniastej o dużej zawartości wapnia. Poradzą sobie jednak na każdej przepuszczalnej glebie.

Rośliny do zadań specjalnych

Perukowiec to jeden z pierwszych krzewów, po których sięgamy, gdy chcemy obsadzić miejsca, gdzie słońce pali od rana do wieczora, a gleba jest sucha i jałowa. Krzewy są tak wytrzymałe jak niezniszczalne sumaki (z którymi są spokrewnione), są jednak jeszcze bardziej od nich dekoracyjne a przede wszystkim nie tak ekspansywne.

Zamiłowanie do palących promieni perukowców łączy się z dużą wytrzymałością na suszę. Ich głęboki system korzeniowy, który chroni je przede niedoborami wody. Znoszą też do pewnego stopnia zasolenie, sprawdzą się więc przy drogach i podjazdach, na wspomnianej "patelni". Rośliny dobrze będą rosły także w cięższym podłożu, gliniastym, byle nie było ono zbyt mokre.

Gwiazda letniego ogrodu lub tło na kwiatów

Oryginalny wygląd i rozmiary krzewu mogą sprawić, że ciężko będzie wpasowanie go w mały ogród. Warto dobrze przemyśleć wybór miejsca, gdyż palowy system korzeniowy uniemożliwia przesadzanie większych egzemplarzy. Kolorowe puszyste perukowce wyglądają tak spektakularnie, że można je sadzić jako solitery, np. na trawnikach lub w przedogródkach. Ale można też zapewnić im kolorowe towarzystwo mniejszych krzewów, np. dereni o biało-zielonych liściach ('Elegantissima' lub 'Sibirica Variegata'), berberysów czy tawuł japońskich.

Na piaszczysto-gliniastym podłożu i pełnym słońcu perukowiec stworzy z różą udany duet, który będzie można omijać przy podlewaniu. Całość zamknąć można w lawendowej pachnącej obwódce.

Krzewy - zwłaszcza te o ciemnych liściach - stanowić będę też świetne tło na sucholubnych bylin, jak mikołajki, liatry, przetaczniki, szałwie, rozchodniki, czyśćce czy lawendy.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: