Wyniki
Opis kategorii
Rododendrony to wytworne krzewy ozdobne. Kochamy je przede wszystkim za oszałamiające kwitnienie wiosenne, ale krzewy zdobią ogród także po kwitnieniu: posiadają bowiem błyszczące liście i gęsty pokrój. Odmiany zimozielone dobrze prezentują się zimą, a te zrzucające liście jesienią ładnie się przebarwiają.

Rododendrony ze względów praktycznych dzieli się często na azalie wielkokwiatowe o liściach sezonowych, półzimozielone azalie japońskie i zimozielone różaneczniki. Odmiany różnią się kolorami kwiatów i wysokością - mogą mieć od 0,5 metra wysokości do nawet 4 metrów. Azalie mają liście sezonowe, ciepłe barwy kwiatów, mogą rosnąć w słońcu i są prostsze w uprawie. Zimozielone różaneczniki gorzej zimują (cierpią z powodu suszy fizjologicznej), preferują półcień lub widny cień.

Stanowisko i uprawa: kwaśne podłoże i widny półcień

Zastosowanie różaneczników w Polsce ogranicza przede wszystkim konieczność zapewnienia im specyficznych warunków: kwaśnego, przepuszczalnego lub dobrze zdrenowanego podłoża i wilgotnego powietrza. Zdarza im się także przemarzać.

Nie należą więc do roślin najprostszych w uprawie. Z drugiej strony nie są też najtrudniejsze. Łatwiejsze na pewno od róż i hortensji ogrodowych - popularnych wszak w naszych ogrodach. W przeciwieństwie do tych ostatnich różaneczniki nie są "żarłoczne",nie wymagają bowiem żyznych gleb, zasobnych, a jedynie luźnych o niskim pH 3,5 do 5,5.

Rododendrony wbrew temu, co się czasami słyszy, nie są roślinami kochającymi głęboki cień. Widny cień - pod koronami wysokich drzew - jest dobry, ale pełny cień jest gorszy niż słońce. Najlepszy będzie lekki półcień. W półcieniu rośliny lepiej zimują (zwłaszcza odmiany zimozielone) i dłużej kwitną. Ogólna zasada brzmi: na stanowiskach jaśniejszych sprawdzą się odmiany zrzucające liście (azalie), na ciemniejszych - odmiany zimozielonych różaneczników.

Nawozić należy umiarkowanie, rośliny źle znoszą bowiem zasolenie. Większość pracy przy rododendronach polega na wyborze odpowiedniej wystawy i przygotowaniu podłoża. Później jest już z górki: nie trzeba ciąć (wyłamujemy tylko przekwitłe kwiatostany), sporadycznie trzeba nawozić, a efektem jest oszałamiający wiosenny spektakl.

Uwaga na suszę fizjologiczną

W zależności od odmiany i regionu w Polsce - można osłaniać rośliny przed mrozem, zwłaszcza młode egzemplarze. Nie jest to jednak konieczność. Polskie szkółki i centra ogrodnicze posiadają przeważnie w ofercie odmiany sprawdzające się dobrze w Polskim klimacie. Bardziej niebezpieczna od mrozów dla odmian zimozielonych jest susza fizjologiczna. Z tego powodu azalie wielkokwiatowe i japońskie są prostsze w uprawie i lepiej znoszą wystawę słoneczną.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: