Wyniki
Opis kategorii
Cisy pospolite to łatwe w uprawie iglaste rośliny o atrakcyjnych miękkich igłach występujące w różnych rozmiarach. Wśród licznych odmian cisa znajdziemy takie o ciekawych pokrojach i barwnym, zimozielonym ulistnieniu, co sprawia, że są one atrakcyjne przez cały sezon.

Bryła zieleni i czerwone owoce

Zieleń, jaką prezentują te krzewy, należy do najciemniejszych, jakie możemy spotkać w ogrodzie - jest wręcz czarnozielona ('Fastigata'). Dostępne są też odmiany o czysto zielonym lub żółto-zielonym zabarwieniu.

Krzewy pokrywają się średniej wielkości, wydłużonymi, czerwonymi owocami, które długo utrzymują się na gałązkach, zdobiąc ogród także zimą i spraszając ptaki.

Rożne kształty i rozmiary

Spośród form cisa pospolitego wybierać można kolumnowe, wyprostowane (jak 'Fastigiata'), niskie o zaokrąglonym pokroju (np. 'Semperaurea'), okrywowe ('Repandens'), a także spore krzewy o rozłożystym pokroju - 'Aurea Decora' czy forma podstawowa.

Iglaki do cienia

Uprawa cisów pospolitych nie jest szczególnie wymagająca, jeśli stworzymy im lubiane przez nie warunki.

Młodym roślinom przy sadzeniu należy zapewnić świeżą i żyzną glebę, starsze okazy dobrze rosną na większości, przeciętnych gleb najlepiej na stanowisku półcienistym, lecz w cieniu i słońcu - przy obfitszym podlewaniu - także sobie poradzą.

Lubią wilgotne podłoże i powietrze, dlatego posadzone przy oczku wodnym będą zdrowe (nawet w pełnym słońcu). Gdy nie posiadamy wody w ogrodzie, w upalne dni powinnyśmy regularnie - rano lub wieczorem - zraszać rośliny.

Doskonałe na żywopłoty i rzeźby ogrodowe

Najczęściej wykorzystuje się je jako całoroczne uzupełnienie rabaty, do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami, np. berberysami, a także innymi roślinami iglastymi. Z wyższych odmian chętnie tworzy się żywopłoty i rzeźby ogrodowe, a z niższych obwódki. Cisy najlepiej z wszystkich roślin iglastych znoszą bowiem cięcie i wszelkie formowanie.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: