Fytoftoroza to choroba grzybowa spowodowana jest przez grzyby glebowe Phytophthora, które porażają system korzeniowy. Z tego powodu choroba nazywana jest też zgnilizną podstawy pędów i korzeni.


Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Objawy Brązowienie igieł Przebarwienia Zamieranie rośliny Plamy Wiednięcie całej rośliny Gnicie korzeni

Zaatakowane korzenie nie odżywiają i nie nawadniają rośliny, sprawia więc ona wrażenie usychającej, więdnącej.

By postawić trafną diagnozę - i wykluczyć inne czynniki jak przemarznięcie, skutki suszy fizjologicznej i inne... - można sprawdzić stan korzeni. W tym celu zdejmujemy korę z szyjki korzeniowej i szukamy objawów zgnilizny.

Fytoftoroza jest dla roślin zabójcza: szybko się rozprzestrzenia i doprowadza do zamierania całej rośliny.

Rośliny iglaste

Igły brązowieją, najszybciej można przebarwienie zaobserwować na najmłodszych przyrostach. Wzrost jest osłabiony, roślina zamiera.

Inne przyczyny brązowienia igieł to m.in. przemarznięcia, efekty suszy fizjologicznej, niedobór światła lub inna choroba grzybowa.

Rododendrony: różaneczniki i azalie

Liście zwijają się jakby więdły, ale dalej pozostają na roślinie. Mogą zacząć brązowieć.

Przyczyny

Uszkodzenia mrozowe, Zbyt duże zagęszczenie nasadzeń, Zbita, ciężka gleba, Wysoka temperatura, Mokra ziemia

Atakowane są rośliny źle uprawiane, a tym samym osłabione. Przyczyną często jest zbyt mokre lub zbite podłoże, w którym zalega woda. Zbyt gęste nasadzenie. Rozwojowi choroby sprzyja też wysoka temperatura.

Zwalczanie / zapobieganie

Choroby grzybowe najczęściej zwalcza się fungicydami - środkami grzybobójczymi. W tam przypadku jednak jest to trudne, ponieważ Phytophthora są na nie bardzo odporne. Mocno zainfekowane rośliny są nie do odratowania i należy je usunąć, glebę wymienić, miejsca odkazić.

Pierwsze objawy można próbować zwalczać silnymi środkami chemicznymi.

Walka z fytoftorozą polega głównie na zapobieganiu i profilaktyce. Ważne jest podłoże: rośliny winny być sadzone na przepuszczalnej glebie.


Sposób chemiczny

Możemy wykonać zapobiegawczo oprysk - jeśli znaleźliśmy źródło choroby w ogrodzie na innej roślinie lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów.

Preparaty Scorpion 325 SC, Magnicur Energy 840 SL, Saprol 100ml, Proplant 722 SL 10ml

Kup preparaty w naszym sklepie


Kup Scorpion 325 SC
Kup Magnicur Energy 840 SL
Kup Saprol 100ml
Kup Proplant 722 SL 10ml

Sposób ekologiczny

Wykopać całą rośliną i spalić lub usunąć z ogrodu. Nie wolno żadnej części kompostować. Miejsce, gdzie rosła chora roślina - przed posadzeniem kolejnej - należy odkazić. Grzyb potrafi bowiem przetrwać w glebie nawet 15 lat.

Do odkażania gleby a także do podlewania i opryskiwania roślin - w celu zapobiegania pojawieniu się choroby - warto sięgnąć po biologiczny środek ochrony roślin Biosept Active, który zawiera naturalny ekstrakt z grejfruta.

Dobrą praktyką jest także szczepienie korzeni roślin mikoryzą podczas sadzenia (lub później), która je wzmacnia.

Preparaty Biosept Active, Mikoryza 150g, Polyversum WP