Przebarwienia na liściach nie zawsze muszą oznaczać chorobę grzybową czy atak przędziorków. Czasami sygnalizują one, że nasza roślina nie jest w stanie pobrać wszystkich potrzebnych jej pierwiastków, m.in. żelaza.


Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Objawy Przebarwienia Plamy Słaby wzrost Żółte plamy Brak kwitnienia

Roślina sygnalizuje niedobór żelaza chlorozą - czyli równomiernym odbarwieniem zielonego barwnika wzdłuż nerwów liści. W efekcie liście bledną, żółkną a nawet bieleją. Przebarwienia takie występują na pojedynczych pędach na młodych przyrostach.

Odbarwienia wyglądają dość charakterystycznie, ponieważ nerwy pozostają zielone.

Roślina, której brakuje żelaza, słabiej rośnie i kwitnie.

Rośliny iglaste

Niedobór żelaza dość często występuje u roślin iglastych, z których większość nie lubi zasadowego podłoża. Objawia się przebarwieniami igieł - końcówki żółkną.

Przyczyny

Uszkodzenia mrozowe, Za wysokie pH gleby, Mokra ziemia, Niedotlenienie korzeni, Niedobór światła

Najczęściej przyczyną jest nie tyle brak żelaza w glebie, co niemożność pobrania go przez roślinę, a więc słaba przyswajalność pierwiastka.

Za ten stan odpowiada przeważnie niedotlenienie korzeni. Dzieje się tak dlatego, że gleba jest albo zbyt zbita, albo ma za wysoki wskaźnik pH. Na zasadowych glebach przyswajalność żelaza jest bowiem utrudniona.

Korzenie mogę być niedotlenione także w mokrej glebie, np. na skutek obfitych opadów. Brak światła również jest czynnikiem sprzyjającym.

Zwalczanie / zapobieganie

Przede wszystkim trzeba starać się natlenić korzenie.

Poprawa struktury gleby - torfem, piaskiem, rozdrobioną korą - oraz zakwaszenie podłoża (kwaśnym torfem, ściółkowaniem korą) powinna przynieść oczekiwane rezultaty.

Pomocny może okazać się drenaż.

Ze środków biologicznych zastosować możemy szczepionkę mikoryzową, natomiast z chemicznych - nawozy mineralne, zwłaszcza chelatowe.


Sposób chemiczny

Wieloskładnikowe nawozy mineralne często zawierają żelazo. Jeśli roślina nie była nawożona - a poprawiliśmy strukturę i kwasowość gleby - możemy zastosować taki nawóz, np. do roślin kwasolubnych (hortensji, rododendronów) lub nawóz stricte chelatowy - zawierający żelazo w formie łatwiej przyswajalnego chelatu.

Najlepsze i najszybsze efekty przyniesie jednak dokarmianie dolistne takim nawozem chelatowym.

Preparaty Librel Fe D7, Top 12, Nawozy chelatowe, Chelat Fe forte, Tenso Fe, Intermag CHELAT FE-8

Kup preparaty w naszym sklepie


Sposób ekologiczny

Funkcjonowanie korzeni poprawia zastosowanie szczepionki mikoryzowej, które stwarza korzystne warunki rozwoju korzeniom.

Preparaty Mikoryza 150g, Kwaśny torf, Kora