Spektakl roślin cebulowych
Wiosna to okres roślin cebulowych, które potrafią ożywić każdą rabatę, zakątek czy donicę. Jeżeli jesienią posadzimy odpowiednio różne gatunki, to czas ich kwitnienia może sięgnąć nawet 4 miesięcy. Warto tak je dobrać, by cieszyć się nimi już od lutego (np. dzięki rannikom i przebiśniegom). W kwietniu podziwiamy natomiast tulipany, narcyzy, hiacynty i szafirki. Połączmy je w ciekawe i większe grupy a będą prawdziwym zwiastunem wiosny. Zasilamy je nawozem i obrywamy przekwitłe kwiatostany, przyczyni się to do lepszej kondycji cebul. Prócz cebulowych bardzo wcześnie na rabatach wiosną pojawiają się między innymi nasze ulubione brunery wielkolistne wraz z niebieskimi kwiatuszkami podobnymi do niezapominajek.
Pora na sadzenie krzewów
Kwiecień to idealna pora na nowe nasadzenia, w szkółkach możemy zakupić ciekawe krzewy, zioła oraz byliny. Wczesną wiosną mamy ogromny wybór materiału roślinnego w centrach ogrodniczych. W tym okresie możemy jeszcze zająć się sadzeniem krzewów z odkrytym systemem korzeniowym, są to np. drzewa i krzewy owocowe, rośliny liściaste na żywopłoty oraz róże. Sadzimy je dopóki nie rozpoczną wegetacji. Materiał taki jest szczególnie przydatny, jeżeli chcemy od nowa założyć sad lub nowy żywopłot, są to rośliny zdecydowanie tańsze niż te w pojemnikach. Pamiętajmy, aby posadzić je zgodnie ze sztuką ogrodową czyli nie za płytko, ani za głęboko, odpowiednio przyciąć i podlać po posadzeniu.
Odsłaniamy rośliny
Jeżeli w marcu nie zdjęliśmy osłon zimowych, to najwyższy czas, aby to wykonać. Zróbmy to w dni pochmurne tak, aby powoli przyzwyczaić roślinę do promieni słonecznych. Bacznie przyjrzyjmy się, w jakim są stanie. Niektóre pędy na roślinach mogą być połamane bądź przemarznięte, należy je usunąć sekatorem.
Ciąg dalszy porządków na rabatach
Kwiecień to dobry okres porządkowania rabat bylinowych. Wytnijmy i wyczyśćmy zeschłe i suche pędy, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy z powodu brzydkiej czy chłodnej pogody. Wypielmy wschodzące chwasty i zastosujmy ściółkę, nawet niewielka jej warstwa ograniczy ich wzrost. Możemy zabrać się do dzielenia bylin, które kwitną latem i jesienią. Jeżeli posiadamy starsze i duże kępy funkii, rozchodników, astrów, zawilców japońskich, słoneczniczków czy dzielżanów należy je wykopać i podzielić karpę ostrym szpadlem. W ten sposób pozyskamy dodatkowe egzemplarze na wiosenne nowe rabaty.
Cięcia w kwietniu
W kwietniu wciąż ciąć możemy drzewa i krzewy owocowe. Cięcia opóźnić możemy zwłaszcza w przypadku drzew bardziej podatnych na mrozy jak śliwy i brzoskwinie. Na początku kwietnia (w okresie kwitnienia forsycji) róże wymagają cięcia. Prócz ogólnego przeglądy sanitarnego, które polega wycięciu pędów chorych, cienkich, przemarzniętych i nadmiernie się krzyżujących - cięcie dostosowujemy do siły wzrostu grupy czy odmiany róż: Główne zasada mówi: róże silnie rosnące tniemy słabiej, róże słabiej rosnące tniemy mocniej!
silnie rosnące róże skracamy słabiej - nad 5 oczkiem, pozostawiamy 4-5 mocnych pędów, resztę usuwamy
słabo rosnące przycinamy niżej - nad 3 oczkiem.
wielkokwiatowe tniemy nad 3-5 oczkiem, najlepiej 0,5cm na pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu.
okrywowe odmładzamy co kilka lat i również tniemy na ok. 15-20cm wysokości.
róże pnące posadzone niedawno należy ciąć z umiarem, pozostawiając parę pędów, które będą tworzyły szkielet rośliny. Starszym okazom pozostawiamy ok. 3-5 pędów głównych a boczne tniemy na ok. 30cm.
miniaturowe przycinamy nisko ok. 15-20cm nad ziemią.
pienne czyli szczepione na pniu tniemy dość mocno pozostawiając również ok. 3-4 oczka, tutaj ważne jest usuwanie dzikich pędów wybijających z podkładki.
W ogrodzie ozdobnym pod koniec kwietnia przycinać możemy te rośliny, które już przekwitły np. forsycje, porzeczki krwiste, wrzośce, wierzby z “kotkami”. Jeżeli zwlekaliśmy z przycięciem traw ozdobnych, które późno rozpoczynają wegetację - rozplenic japońskich i miskantów chińskich - zróbmy to teraz. Młode rośliny, które posadziliśmy na żywopłot, przycinamy, zabieg ten pobudzi je do intensywnego krzewienia. W kwietniu po zakończeniu cięć nie możemy zapomnieć o odpowiedniej dawce nawozu, co zapewni dobry i zdrowy wzrost krzewów. Po zakończeniu prac dobrze czyścimy i odkażamy sekatory.
Nawożenie
Bierzemy się do nawożenie poszczególnych grup roślin, przede wszystkim róż, hortensji, lilaków, budlei, za nawóz wdzięczne będą też rododendrony i azalie, pnącza - glicynie, powojniki, wiciokrzewy, aktinidia. Warto dokarmiać rośliny zwłaszcza na słabszych glebach, te które zostały mocno przycięte i te które mają liczne sąsiedztwo innych roślin.
Wysiew do gruntu
Kwiecień to dobry okres na wysiew do gruntu roślin jednorocznych. Jeżeli nie jest zbyt mroźno, możemy wysiać nagietki, maciejki, smagliczki, nasturcje, godecje, wilce czy groszki pachnące. Jeżeli zapowiadane są spadki temperatury, to koniecznie okryjmy włókniną nowo wschodzące rośliny. Gdy temperatura nadal jest niska, w inspektach możemy wysiać aksamitki, kosmosy i cynie. W warzywnym ogrodzie wysiejmy pietruszkę, szczypiorek, koper, cebulę, rzodkiewkę, bób.
Pielęgnujemy także siewki roślin, które wysialiśmy w lutym i marcu na parapetach, pikujemy je do większych pojemników lub pojedynczych małych doniczek, tak aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Jeżeli chcemy, aby dalie i pacioreczniki zakwitły wcześniej możemy w kwietniu posadzić je w doniczkach i umieścić w cieplejszych miejscach. Przed sadzeniem sprawdźmy stan zdrowotny przechowywanych bulw i kłaczy.
Pielęgnacja trawnika
Jeżeli do tej pory nie zajęliśmy się trawnikiem, to kwiecień jest doskonałą porą na pielęgnację. . Należy również dokładnie wygrabić zalegający filc oraz zastosować wiosenne nawożenie. Aby polepszyć stan zdrowotny trawnika, warto wykonać wertykulację. Przyczyni się to do poprawienia zdolności trawnika do regeneracji, oczyszczenia z zalegającego filcu oraz rozluźni glebę. Jeżeli na trawniku pojawiły się puste miejsca, możemy wykonać dosiewkę. Ubytki po kretowiskach sprzątamy i wyrównujemy. Gdy trawnik ruszy, przystępujemy do regularnego koszenia co 7 dni, dzięki temu trawnik będzie gęściejszy i mocny, unikniemy w ten sposób też chwastów. Kosiarkę ustawiamy na wysokość nie niższą niż 4,5-5cm.
Jeżeli zamierzamy zakładać trawnik wiosną, to najlepiej wykonać to w kwietniu.
Portal
Działanie 8.1: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elekronicznej.
DOTACJE NA INNOWACJE