W miejscach nasłonecznionych warto posadzić rośliny, które lubią słońce, a tam, gdzie jest cień, takie, które bez problemu funkcjonują w tego typu warunkach. To tyle? Tak! Jeśli chodzi o proste w uprawie rośliny, które jednocześnie prezentują się pięknie, to warto zwrócić uwagę na byliny, ozdobne krzewy kwitnące i łatwe w pielęgnacji kwiaty wieloletnie. Należy natomiast unikać gatunków jednorocznych, których uprawa może być czasochłonna.
Jakie rośliny ogrodowe dobrze rosną w cieniu i półcieniu?
Jeśli masz miejsce w swoim ogrodzie, które jest częściowo zacienione, nie musisz rezygnować z uprawy roślin. Wiele gatunków dobrze czuje się w takich warunkach, a ich pielęgnacja jest prosta. Oto kilka przykładów: azalia, dąbrówka rozłogowa, irys, przebiśnieg i fiołek wonny. Te kwiaty są nie tylko łatwe w uprawie, ale również pięknie prezentują się w ogrodzie, dodając koloru i uroku.
Rośliny do słonecznego ogrodu
Jeśli dysponujesz dobrze nasłonecznionym ogrodem, to masz świetne warunki do uprawy wielu niewymagających roślin. Kluczowe jest wybranie gatunków, które lubią słońce i suchą glebę, ponieważ w przeciwnym razie będzie konieczne częste i czasochłonne podlewanie. Oto kilka przykładów roślin, które są łatwe w uprawie i dobrze rosną w nasłonecznionych miejscach:
Rozchodnik - to roślina z pięknymi ozdobnymi liśćmi i małymi kwiatami, które pojawiają się w czerwcu i lipcu. Wymaga niewiele od gleby i dobrze rośnie w skalniakach i suchych, dobrze nasłonecznionych miejscach.
Barwinek - to doskonały wybór, jeśli chcesz mieć kwietny dywan w ogrodzie. Jest to zimozielona roślina z płożącymi pędami i charakterystycznymi, niebieskimi kwiatami.
Aster - choć wymagają trochę pielęgnacji, astry to łatwe w uprawie kwiaty, które rzadko są atakowane przez szkodniki. Dobrze rosną w ciepłym, słonecznym miejscu i są odporne na czasowe przesuszenie.
Płomyki - to obficie kwitnące rośliny z prostszą pielęgnacją. Sadzone w odpowiednio nasłonecznionym miejscu, mogą rosnąć tam przez wiele lat.
Bergenia sercowata - łatwa w uprawie, długowieczna roślina o niewielkich wymaganiach. Sprawdza się zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Ma piękne, fioletowe kwiatostany i duże liście w kształcie serca.
Jeśli zdecydowałeś się zrobić zdjęcia przed i po swoich roślinach. A potem zdałeś sobie sprawę, że zdjęcia powinny być lepszej jakości. Nie martw się, nadal możesz je poprawić z pomocą https://pl.depositphotos.com/upscaler.html.
Pomysły na ozdobienie ogrodu kwiatami łatwymi w uprawie
Oryginalne kwiaty ogrodowe i kompozycje na rabatkach można uzyskać, pamiętając o umiarze w doborze odmian i kolorów. Zbyt duża liczba roślin może prowadzić do wrażenia chaosu, więc warto stawiać na kompozycje monochromatyczne, aby nasz ogród był na czasie z aktualnymi trendami.
Trzeba pamiętać, że chociaż istnieją rośliny łatwe w uprawie, to wciąż wymagają one spełnienia pewnych wymagań, takich jak nasłonecznienie i podlewanie. Warto przygotować odpowiednie miejsce do sadzenia, wzbogacając glebę w substancje odżywcze i chroniąc ją przed chwastami. Długotrwały brak opadów lub upały mogą wpłynąć na kondycję roślin, dlatego warto uwzględnić okresowe podlewanie. Choć odchwaszczanie może stanowić problem, to zastosowanie agrowłókniny i ściółki dekoracyjnej może go rozwiązać. Warto też zaprzyjaźnić się z niektórymi chwastami, które dodadzą ogrodowi uroku.
Jak zadbać o rośliny w swoim ogrodzie?
Jeśli planujesz założyć ogród, warto uwzględnić, które czynności zajmują najwięcej czasu. Do tych głównych zadań należą:
Pielęgnacja ogródka warzywnego - warzywa wymagają regularnej opieki, w tym sadzenia, pikowania, pielenia, częstego podlewania i zbiorów w odpowiednim czasie.
Dbanie o drzewa i krzewy owocowe - jeśli nie lubisz zbierać owoców i przetwarzać ich, to być może nie są one dla Ciebie. Wymagają przycinania, okopywania, nawożenia i ochrony przed szkodnikami, aby rodzić zdrowe owoce.
Sadzenie na nowo roślin jednorocznych - choć pięknie wyglądają, to każdej wiosny trzeba je posadzić od nowa.
Dbanie o oczko wodne - jeśli chcesz, aby było pięknym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, musisz o nie dbać. Opieka nad oczkiem obejmuje okresowe czyszczenie wnętrza zbiornika, usuwanie glonów, uzupełnianie wody i kontrolę jej pH.
Jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie? Sprzęt ogrodniczy może pomóc w utrzymaniu niezbyt wymagającego ogrodu. Warto zastanowić się nad zakupem urządzenia do zwijania węża ogrodowego, rozsiewacza do nawozów lub kosiarki z funkcją mielenia. Automatyczne roboty koszące to też świetny wybór - wystarczy je raz zaprogramować, a będą same dostosowywać wysokość trawy i wybierać odpowiedni moment do koszenia. W większych ogrodach doskonałym rozwiązaniem jest automatyczny system nawadniania, który pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Jeśli jego przygotowanie nie jest możliwe, warto zainstalować kilka punktów wodnych, co też ułatwi podlewanie.
Istotne jest, by odpowiednio dobierać rośliny do warunków nasłonecznienia, gleby i wilgotności. Jeśli rosną w optymalnych warunkach, będą wyglądać pięknie, nie wymagając dużych nakładów pielęgnacyjnych. Pomocny może być katalog roślin, gdzie znajdziemy informacje o ich uprawie (np. miejscu nasłonecznienia, rodzaju gleby, okresie kwitnienia, zastosowaniu). W jednym miejscu znajdziemy wszystko, co potrzebne do urządzenia ogrodu - kwiaty, krzewy, pomysły na aranżację.
Portal
Działanie 8.1: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elekronicznej.
DOTACJE NA INNOWACJE