Przygotowanie odpowiedniego podłoża pod basen ogrodowy
Pierwszym krokiem, o którym wielu właścicieli działek zapomina, jest przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy. Powinno być nie tylko równe, ale również dokładnie oczyszczone z gałęzi, kamieni czy innych ostrych elementów, które mogłyby przebić dno.
Jedną z możliwości jest nawierzchnia z kostek brukowych lub betonu o wymiarach nieco większych niż wymiary basenu. Drugą, znacznie tańszą i szybszą opcją jest podłożenie specjalnej maty pod nieckę. Chroni nie tylko przed przebiciem, ale również przed przegryzieniem materiału przez gryzonie.
Odradza się natomiast stawiania basenu na sztucznej trawie, która posiada sztywne włosie, mogące przedziurawić dno podczas intensywnej zabawy.
Wybór odpowiedniego miejsca na basen
Kolejną kwestią, która wpływa na to, czy basen będzie łatwy w pielęgnacji, jest jego umiejscowienie. Należy unikać stawiania konstrukcji pod drzewami lub w ich najbliższym otoczeniu. To gwarancja, że w wodzie będą codziennie pojawiać się pyłki, liście lub gałązki, które utrudnią jej czyszczenie, a w najgorszym przypadku, doprowadzą do zatkania filtra.
Ze względów praktycznych, najlepiej jest zlokalizować basen w nasłonecznionej części ogrodu, aby woda szybko się nagrzewała.
Dbanie o wodę w basenie
To, co jest kluczowe, to dbanie o wodę w basenie, aby była krystalicznie czysta przez wiele tygodni. W tym celu należy stosować specjalistyczne środki bazujące na chlorze. Używane ściśle według instrukcji producentów są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Regularna dezynfekcja wody zapobiega jej zmętnieniu, rozwojowi grzybów i bakterii.
Niezależnie od tego, czy chlor jest w postaci płynu, czy tabletek lub granulatu, nie należy wprowadzać go bezpośrednio do wody, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do odbarwienia dna i boków basenu. Warto za to dokupić skimmer, czyli pływające na powierzchni wody akcesorium, które spełnia dwie funkcje:
umożliwia dozowanie środków chemicznych;
zbiera większe zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie czy płatki kwiatów.
Oprócz tego zaleca się, aby co kilka dni czyścić wodę przy pomocy siatki na teleskopowej rączce. Można to robić, będąc bezpośrednio w basenie, dzięki czemu cały proces staje się przyjemniejszy.
Stosowanie pomp filtrujących
Dozowanie chloru oraz ręczne usuwanie zanieczyszczeń może okazać się niewystarczające, dlatego większość basenów jest wyposażonych w pompy filtrujące. Ich zadaniem jest zasysanie wody oraz oczyszczanie jej ze wszelkich zanieczyszczeń. W środku tego urządzenia najczęściej zastosowane są dwa rodzaje filtrów – pierwszy z nich zatrzymuje większe elementy, jak liście, drugi natomiast oczyszcza z drobniejszego brudu.
Jednym z podstawowych błędów jest niewystarczająco częste włączanie pomp filtrujących. Powinny działać przez co najmniej 6 godzin dziennie, a w wyjątkowo upalne dni nawet do 12 godzin. W tym czasie można zażywać kąpieli.
Co więcej, w zależności od rodzaju filtrów, powinno się je regularnie wymieniać lub przepłukiwać – najlepiej co 2-3 tygodnie.
Systematyczne czyszczenie dna basenu
Na dnie basenu gromadzi się piasek, ziemia, a także różne drobnoustroje, które mogą doprowadzić do powstawania śliskiego osadu, wpływającego na bezpieczeństwo podczas letnich zabaw w wodzie. Z tego względu należy systematycznie czyścić dno. Można to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza, jednak posiadacze niedużych basenów stelażowych czy rozporowych rzadko decydują się na jego zakup. W takiej sytuacji alternatywą jest szczotka pracująca pod ciśnieniem, posiadająca z jednej strony przyłącze do węża ogrodowego, a z drugiej woreczek, w którym zbierają się zanieczyszczenia.
Przykrywanie basenu
Jeśli basen ogrodowy nie będzie przez dłuższy czas wykorzystywany lub zapowiadane są wyjątkowo wietrzne i deszczowe dni, warto przykryć nieckę dołączoną do zestawu lub dokupioną osobno pokrywą. Dzięki temu zanieczyszczenia z zewnątrz nie przedostają się do środka, a woda znacznie dłużej zachowuje krystaliczny wygląd. Należy jedynie pamiętać, aby plandeka nie była mocno naprężona, a wręcz przeciwnie, osiadała na wodzie. Jeśli spadnie deszcz, który będzie gromadzić się na powierzchni pokrywy, materiał może pęknąć pod wpływem tego ciężaru.
Odpowiednie przechowywanie basenu zimą
Po spuszczeniu wody z basenu warto dokładnie wyczyścić oraz osuszyć każdy element. Jeśli konstrukcja nie będzie demontowana, powinno się ją przykryć, a także zabezpieczyć przed wiatrem.
Zaleca się jednak, aby basen złożyć i schować w suchym pomieszczeniu, w którym panują dodatnie temperatury, np. w garażu. Dobrze jest umieścić całość w szczelnym opakowaniu, np. w pokrowcu lub plastikowych, dużych pojemnikach, aby zabezpieczyć materiał, z którego wykonana jest niecka, przed przegryzieniem przez gryzonie.
Proste sposoby na pielęgnację basenu ogrodowego
Pielęgnacja ogrodowego basenu nie jest trudnym zadaniem, trzeba jednak pamiętać o regularności. Najważniejsze jest dezynfekowanie wody oraz oczyszczanie jej za pomocą pompy filtrującej. Warto co kilka dni za pomocą siatki wyłapywać większe zanieczyszczenia oraz przecierać dno i boki niecki, by uniknąć powstawania śliskiego osadu. Gdy basen nie jest wykorzystywany, zaleca się stosowanie pokryw, które chronią wodę przed przedostawaniem się owadów, liści czy gałązek. Natomiast po zakończeniu sezonu całą konstrukcję trzeba dobrze wyczyścić oraz osuszyć.
Portal
Działanie 8.1: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elekronicznej.
DOTACJE NA INNOWACJE