Wyniki
Opis kategorii
Moc walorów dereni: kolorowe pędy i liście, ozdobne "kwiaty", ładne wybarwienie jesienne...

Derenie to bardzo zróżnicowana grupa roślina: są to zarówno drzewa (d. pagodowy), jak i krzewy (d. biały), a nawet niskie byliny (d. kanadyjski). Derenie są raczej proste w uprawie, zwłaszcza duża grupa dereni białych. Większość lubi stanowiska półcieniste i słoneczne oraz żyzne gleby, raczej wilgotne. Jedynie słynące z oryginalnych "kwiatów" derenie kwieciste i kousa są nieco bardziej wymagające, ponieważ nie są w pełni mrozoodporne, zwłaszcza za młodu.

Proste w uprawie derenie białe - kolorowe liście i pędy

W każdej z tych podgrup znajdziemy niezwykle cenne odmiany dekoracyjne, które dobrze radzą sobie w Polskim klimacie. Na uwagę zasługują zwłaszcza proste w uprawie derenie białe, które posiadają często atrakcyjne cały sezon barwne ulistnienie (d. biały 'Aurea', 'Sibirica Variegata', 'Spaethii'), a po zrzuceniu liści ukazują ładne czerwone pędy. Pędy te ciekawie kontrastują z bielą śniegu zimą. Podobne walory mają odmiany derenia świdwa.

Zachwycające "kwiaty" dereni kwiecistych

Większej troski wymagają dereń kwiecisty i dereń kousa, zachwycają za to w czerwcu "kwiatami", a tak naprawdę podsadkami, które otaczają drobne kwiatuszki. Kwitnienie to jest obfite i iście bajkowo obsypuje te elegancje krzewy. Ozdobne jest także jesienne wybarwienie tych krzewów.

Oryginalny pokrój pagodowych

Prawdziwą rzeźbą ogrodową jest dereń pagodowy - drzewo o pięknej sylwetce, które dodatkowo ładnie kwitnie i przebarwia się jesienią. Odmiana o białoobrzeżonych liściach ('Variegata') stanowi ponadto mocny akcent kolorystyczny, jest prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów. Pięknym roślinom zdarza się jednak przemarzać w surowe zimy, lepiej więc posadzić je w miejscu zacisznym, osłoniętym od mroźnych wiatrów.

Ciekawe rośliny okrywowe

Ponadto wśród dereni odnajdziemy także ciekawe odmiany okrywowe jak d. rozłogowy 'Kelseyi' (do słońca) czy d. kanadyjski (do półcienia), które tworzą efektowne i oryginalne kobierce.

Domowa "dereniówka"

Coraz większym powodzeniem cieszy się też dereń jadalny z uwagi na cenne owoce, które można wykorzystywać na przetwory, a zwłaszcza słynną "dereniówkę".Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: