Rozbudowana obecnie oferta w obrębie tej grupy roślin sprawia, że każdy odnajdzie w niej odmianę do swojego ogrodu. Może to być małe i wąskie drzewo o kolumnowym pokroju jak np. wiśnia piłkowana 'Amanogawa' lub duże i rozłożyste np. wiązowiec zachodni, dający przyjemny cień w upalne letnie dni. Zakres kolorystyczny także jest bardzo bogaty, od purpury u buka pospolitego 'Black Swan' poprzez żółte liście jak u brzozy brodawkowatej 'Golden Cloud' czy pstre u jesiona pensylwańskiego 'Crispa'. Wspomnieć można również o różnego rodzaju ozdobnych pędach (wierzba babilońska), owocach (platan klonolistny) czy kwiatach (tulipanowiec amerykański).
Drzewa liściaste warto mieć w swoim ogrodzie z kilku powodów. Jako pierwszy można wymienić względy praktyczne: te długowieczne rośliny potrzebują intensywnej opieki tylko wtedy, gdy są młode (chodzi tu o formowanie, podlewanie lub osłanianie na zimę). Z czasem stają się zahartowane na niesprzyjające warunki atmosferyczne, tworząc osłonę dla innych delikatniejszych roślin.
Innym powodem jest fakt, że w silnie zurbanizowanym środowisku miejskim, nawet pojedyncze drzewa liściaste, znajdujące się w naszym ogrodzie, stają się enklawą dla drobnych zwierząt i ptaków, które często sprawiają nam tyle radości. Drzewa spełniają też funkcję fitosanitarną, czyli oczyszczają powietrze z unoszącego się pyłu, produkują tlen, a niektóre gatunki jak np. brzozy jonizują dodatnio powietrze, dzięki czemu lepiej się czujemy w ich otoczeniu.
Na korzyść drzew liściastych przemawia także argument estetyczny - ogród bez nich sprawia wrażenie niekompletnego.