Wyniki
Opis kategorii
Hortensje to przede wszystkim jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Królują na letnich i jesiennych rabatach wielkimi barokowymi kulami kwiatowymi w kolorach niebieskich, różowych i białych.

Wśród tej grupy roślin znajdziemy rośliny zarówno do słońca (h. bukietowe), jak i półcienia (większość) czy cienia (h. dębolistne, piłkowana, ogrodowa), mniejsze (1 m wysokości) i większe (do 3 m) (a także pnące - ale o nich piszemy w pnączach), łatwe w uprawie (bukietowe, drzewiaste) i wymagające (ogrodowa, dębolistna) - ale jedno jest im wspólne: wszystkie uwielbiają stale wilgotne podłoże. To prawdziwie wodne kwiaty, które nie znoszą suszy.

Kwiatostany tych cenny roślin potrafią zawierać dwa rodzaje kwiatów: małe oraz większe - bardziej dekoracyjne. Wbrew logice to te drobne kwiatuszki, które są tak niepozorne, służą roślinie do rozmnażania (kwiaty płodne). Najbardziej dekoracyjne z hortensji (np. ogrodowe) posiadają tylko duże kwiaty (płonne), które są sterylne i nie tworzą owoców.

Liście hortensji w naszym klimacie są sezonowe i opadają na zimę wraz z pierwszymi chłodniejszymi jesiennymi wieczorami. Odmiana dębolistna jesienią wybarwia się na bordowo, stanowiąc dodatkową atrakcję jesiennego ogrodu.

Odmiany i uprawa

"Wodne kwiaty" do półcieniaKwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: