Wyniki
Opis kategorii
Hortensje to przede wszystkim jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Królują na letnich i jesiennych rabatach wielkimi barokowymi kulami kwiatowymi w kolorach niebieskich, różowych i białych.

Wśród tej grupy roślin znajdziemy rośliny zarówno do słońca (h. bukietowe), jak i półcienia (większość) czy cienia (h. dębolistne, piłkowana, ogrodowa), mniejsze (1 m wysokości) i większe (do 3 m) (a także pnące - ale o nich piszemy w pnączach), łatwe w uprawie (bukietowe, drzewiaste) i wymagające (ogrodowa, dębolistna) - ale jedno jest im wspólne: wszystkie uwielbiają stale wilgotne podłoże. To prawdziwie wodne kwiaty, które nie znoszą suszy.

Kwiatostany tych cenny roślin potrafią zawierać dwa rodzaje kwiatów: małe oraz większe - bardziej dekoracyjne. Wbrew logice to te drobne kwiatuszki, które są tak niepozorne, służą roślinie do rozmnażania (kwiaty płodne). Najbardziej dekoracyjne z hortensji (np. ogrodowe) posiadają tylko duże kwiaty (płonne), które są sterylne i nie tworzą owoców.

Liście hortensji w naszym klimacie są sezonowe i opadają na zimę wraz z pierwszymi chłodniejszymi jesiennymi wieczorami. Odmiana dębolistna jesienią wybarwia się na bordowo, stanowiąc dodatkową atrakcję jesiennego ogrodu.

Odmiany i uprawa

Hortensje bukietowe (łac. paniculata, syn. wiechowata) i drzewiasta (łac. arborescens) zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach i to one są najprostsze w uprawie. Kwiaty tworzą się w tym samym sezonie, w którym kwitną - na młodych pędach rośliny. Dlatego nie straszna jest im zima i wiosenne przymrozki. Wśród licznych odmian najpiękniejszymi kwiatami zachwycają odmiany 'Limelight', 'Vanille-Fraise' czy 'Phantom'.

Wiosną pamiętać należy o cięciu ich nad 4-5 pąkiem liściowym. Dzięki temu krzewy ładnie zgęstnieją, nie urosną zbyt duże, a - co najważniejsze - obficie zakwitną.

Hortensje ogrodowe i dębolistne zawiązują pąki na pędach zeszłorocznych: wymagają okrycia na zimę oraz innego cięcia pielęgnacyjnego. Usuwamy jedynie pędy z przekwitłymi kwiatostanami - wiosną.

"Wodne kwiaty" do półcienia

Hortensje to wodne kwiaty - uwielbiają wodę i powinny mieć stale wilgotne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH. Z mrozoodpornością w obrębie grupy bywa różnie. W całej Polsce bez obaw można sadzić odmiany hortensji bukietowej. Dość odporne są także hortensje piłkowane (strefa 6A). Ogrodowa i dębolistna wymagają ciepłych stanowisk i ochrony zimowej.

Są to krzewy raczej do półcienia niż pełnego słońca, ponieważ ich liście łatwo więdną od niedoboru wody lub ulegają poparzeniu słonecznemu. W słońcu sprawdzą się odmiany bukietowe.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: