Wyniki
Opis kategorii
Drzewa iglaste, potocznie zwane iglakami, są pod każdym względem niezwykle zróżnicowaną grupą. Znajdziemy wśród nich zarówno bardzo wysokie drzewa dorastające nawet do 30 metrów, jak i niewielkie karłowate - posiadające około metr wysokości.

Wachlarz pokrojów jest równie imponujący - do wyboru mamy iglaki stożkowate, wzniesione, kuliste czy luźne. Bogactwo odmian ogrodowych drzew iglastych przejawia się także w kształtach, kolorach i długości igieł. U niektórych z nich, np. modrzewi, igły przebarwiają się jesienią i opadają na zimę.

Problemów nie powinien stanowić dobór iglaka do warunków panujących w naszych ogrodzie. Wśród odmian ozdobnych drzew iglastych znajdują się bowiem przedstawiciele preferujący różnorodne stanowiska: od słonecznych po cieniste, od suchych po wilgotne.

"Iglaki" słyną z tego, że są niewymagające, praktyczne i odpowiednie dla początkujących ogrodników. Opinia ta jest jak najbardziej zasłużona - odporne są bowiem na niskie temperatury, choroby, omijają je szkodniki. W przypadku tych ostatnich wyjątkiem są niektóre odmiany świerków, które często są atakowane przez przędziorka.

Jest to grupa łatwa w uprawie także z tego powodu, że większość odmian nie wymaga formowania, a inne zabiegi pielęgnacyjne kończą się na rozsypywaniu wiosną nawozów o przedłużonym działaniu.

Drzewa iglaste jednak jako rośliny zimozielone narażone są na usychanie w długie, mroźne i słoneczne zimy dlatego w czasie odwilży, gdy nie ma śniegu, dobrze jest je obficie podlewać.

Praktyczne zalety ogrodowych drzew iglastych uzupełniają ich niewątpliwe walory estetyczne. Główny powód, dla którego powinny się znaleźć w każdym ogrodzie, jest nie do przecenienia - zimą często stają się jedyną jego ozdobą.

Dla miłośników ogrodów formalnych iglaste drzewa ozdobne stanowią materiał do tworzenia fantazyjnych rzeźb ogrodowych, które nadają założeniom bajkowego lub barokowego charakteru.

Ostatnio przeglądane
Tutaj pojawi się Twoja lista roślin, które odwiedziłeś.


Kwiaty
Liście / igieły
Wysokość:
Szerokość:
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualności, artykuły oraz informacje o projekcie, o nowych funkcjonalnościach i o nowych roślinach.