Wyniki
Opis kategorii
Rośliny jednoroczne to częsty widok w Polskich ogrodach i nic w tym dziwnego, ponieważ ogrodnicy mają wiele powodów by lubić te rośliny.

Pierwszym i najważniejszym jest niski koszt otrzymania takich roślin. Paczka nasion średnio kosztuje od 2 do 5 zł, a z wysiewu uzyskujemy więcej niż jedną roślinę.

Innym powodem jest łatwa dostępność i duża różnorodność tych roślin. W każdym sklepie ogrodniczym znajdziemy stojak z nasionami, na którym z łatwością odszukamy podstawowe gatunki takie jak malwy, cynie, słoneczniki czy nasturcje.

W zależności od gatunku, na który się zdecydujemy (gatunki rodzime i odporne na wiosenne przymrozki), możemy wysiewać nasiona wprost do gruntu (kwiecień/maj).

Jeśli chcemy wysadzić podrośnięte rośliny na rabaty lub wybraliśmy rośliny których młode siewki mogą wiosną przemarznąć wysiewamy rośliny w marcu do doniczki postawionej na domowym parapecie i po ok miesiącu pikujemy do mniejszych pojemników. Gdy minie ryzyko ujemnych temperatur, to po „Zimnej Zośce” sadzimy nasze sadzonki do gruntu.

Rośliny jednoroczne, to rośliny, które cały cykl rozwojowy przechodzą w jeden sezon wegetacyjny, co oznacza, że kiełkują, kwitną, wydają nasiona i zamierają w ciągu jednego roku.

Taki cykl ma swoje plusy i minusy. Plusem jest, to że kompozycje z takich roślin można co roku zmieniać, a jeśli zapragniemy by roślina ponownie pojawiła się za rok w naszym ogrodzie, wystarczy zebrać pod koniec lata nasiona i z nów je wysiać na rabaty. Gdy okaże się, że roślina nie chce rosnąć w ogrodzie z tylko sobie znanych powodów, koszty związane z jej wprowadzeniem będą niższe niż w przypadku bylin.

Minusem jest oczywiście fakt, że co roku należy zaczynać cały proces rozmnażania i sadzenia od nowa, choć są gatunki, które łatwo się same wysiewają i pojawiają na rabacie (malwa, naparstnica, cykoria podróżnik czy łubin).

Rośliny jednoroczne tak samo jak byliny, mają wiele zastosowań. Możemy sadzić je w ogrodach przydomowych (astry, słoneczniki, kosmosy), a bardziej wytrzymałe gatunki na terenach zieleni miejskiej (aksamitki, żeniszki, szałwie).

Rośliny jednoroczne często są spotykamy na balkonach i tarasach, gdzie zimowanie i przechowywanie roślin jest bardzo trudne. Najpopularniejsze z nich to werbena, niecierpek, bakopa czy lobelia.

W grupie znajdziemy również rośliny nadające się na kwiat cięty (lewkonia, słonecznik, ostróżka), do suchych bukietów (czarnuszka, szarłat, suchołuska) czy pnącza (kobea, groszek pachnący, wilec).Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: