Wyniki
Opis kategorii
Lawenda wąskolistna jest popularną krzewinką pochodzącą z rejonów Morza Śródziemnego, z który, to rejonem i klimatem nam się kojarzy.

Lawendy wąskolistne są jedynym gatunkiem, który z lekką pomocą morze być uprawiany u nas w gruncie (wymaga osłony na zimę) i pięknie kwitnąć latem, ciesząc nas drobnymi kwiatami i tak charakterystycznym dla siebie zapachem.

Lawenda wąskolistna jest rośliną Śródziemnomorską, dlatego najlepiej czuje się na południowej wystawie, gdzie intensywnie świeci słońce. Jest to roślina bardzo odporna na suszę, na co wskazują jej wąskie drobne liście, pokryte srebrnymi włoskami, które zmniejszają proces transpiracji.

Roślina potrzebuje żyznej, wapiennej (o wysokim pH >7) i przepuszczalnej gleby. Gdy chcemy sadzić lawendę, dobrze jest wymieszać połowę potrzebnej ziemi z piaskiem (proporcja 1:1), ponieważ roślina nie znosi stagnującej wody.

Lawendy sadzimy przy ścieżkach z kostki i tarasach ponieważ temperatura i dotyk uwalniają olejki eteryczne.

Jeśli chcemy zbierać jej kwiatostany, by je zasuszać i robić z nich pachnące woreczki, należy zbierać kwiaty, które jeszcze się nie rozwinęły, ponieważ zawierają najwięcej olejków eterycznych.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: