Wyniki
Opis kategorii
Ligustr pospolity jest doskonałą rośliną do wszelkiego rodzaju strzyżenia i formowania. W Polsce jest bodajże najczęściej stosowaną rośliną do tworzenia liściastych żywopłotów.

Nie ma lepszej rekomendacji dla tej rośliny, niż fakt, że ładnie rośnie od wielu lat na większości polskich osiedli mieszkaniowych, gdzie nie jest specjalnie pielęgnowana, a czasem tak mocno przycinana, że tworzy obwódkę, zamiast żywopłotu. Mimo to, roślina ładnie odbija, szybko się tworząc gęstą ścianę.

Śmiało więc można nadać ligustrowi pospolitemu miano rośliny niezniszczalnej.

Poza najpowszechniejszą formą wyjściową o zielonych liściach, na rynku pokazała się odmiana, której liście przebarwiają się jesienią na purpurowy kolor (odm. 'Atrovirens').

Obie rośliny wytwarzają dużą ilość białych, stożkowatych kwiatostanów, silnie pachnących, z których na jesień tworzą się ozdobne jagodowe owoce.

Owoce te długo trzymają się gałązek, dlatego krzewy chętnie odwiedzane są zimą przez głodne ptaki.

Poza ligustrem pospolitym w obrębie grupy odnajdziemy ligustra tępolistnego o niskim horyzontalnym pokroju, l. jajolistnego o ozdobnych liściach (odm. 'Argenteum' z białym pasem lub 'Aureum' z żółtym).

Pozostałe gatunki nie wykazują niestety tak dużej odporności na niekorzystne warunki jak ligustr pospolity i wymagają bardziej troskliwej opieki.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: