Rośliny te tworzą zimozielone kobierce z niewielkimi kwiatami uniesionymi ponad łanem błyszczącej zieleni.
Barwinek pospolity ma niebieskie kwiaty, ale można wybrać też odmiany o białych ('Alba', Getrude Jekyll') a także purpurowych ('Atropurpurea' czy 'Multiplex').
Barwinki, prócz ozdobnych kwiatów, mają bardzo dekoracyjne skórzaste liście (można porównać je do trzmielin Fortune'a). Obecnie dostępne są odmiany nie tylko zielone, ale również pstrokate - z białym obrzeżeniem ('Argenteovariegata' czy 'Ralph Shugert') czy żółte z zieloną obwódką ('Cahill').
Każda wystawa, byle ziemia była wilgotna
Cenną właściwością barwinków jest to, że mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i cieniu. Warunkiem powodzenia uprawy jest stale umiarkowanie wilgotne podłoże, które prościej jest uzyskać w cieniu i półcieniu, dlatego to właśnie na tym stanowisku najczęściej spotkamy rośliny.
Lubią glebę żyzną, próchniczą o odczynie lekko kwaśnym.
Nie tylko zielone dywany
Z uwagi na swoją "cieniolubności" barwinki pospolite stosowane są głównie do zadarniania ocienionych miejsc pod drzewami lub krzewami.
Warto zaznaczyć, że rośliny dobrze prezentują się w pojemnikach. Strzyżone będą stanowiły cenną zimozieloną obwódkę rabat. Sprawdzą się także u stóp krzewów różanych.