Wyniki
Opis kategorii
Trzmieliny Fortune'a to niewielkie krzewy płożące o ozdobnych liściach, które naprawdę wiele potrafią. Są wielozadaniowe: zadarniają teren, wspinają się samodzielnie (za pomocą korzeni przybyszowych) po podporach, sprawdzają się na każdym stanowisku, a przy tym zdobią ogród cały rok, ponieważ są zimozielone.


Największa zaleta: zimozielone piękne liście

Tym co najcenniejsze u trzmielin Fortune'a to eliptyczne lśniące, zimozielone liście - często pstrokate: żółto- lub biało-zielone. Wcześnie - jako jedne z pierwszych krzewów - wypuszczają nowe świeżo wybarwione przyrosty.

Pędy trzmieliny Fortune'a za młodu płożą się po ziemi i łatwo ukorzeniają, kiedy zaś napotkają przeszkodę, wspinają się po niej za pomocą korzeni przybyszowych. Natomiast u starszych osobników pędy są sztywne i wyprostowane.

Uprawa: tolerancyjne rośliny do słońca i cienia

Krzewy te są proste w uprawie. Lubią gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, ale radzą sobie na każdej wystarczająco wilgotnej. Są tolerancyjne względem pH gleby: od lekko kwaśnego po słabo zasadowy, a także wystawy słonecznej: od słońca po cień.

Większość odmian jednak preferuje półcień ('Emerald 'n' Gold, 'Canadale Gold'). Z tego powodu trzmieliny Fortune'a świetnie nadają się do zadarniania powierzchni pod wysokimi drzewami.

Przy zapewnieniu odpowiednio wilgotnego podłoża dobrze będą rosły także na stanowisku słonecznym ('Silver Queen', 'Emerald Gaiety').

Odmiany o niepstrokatych - zielonych - liściach najlepiej sprawdzą się w cieniu ('Coloratus', 'Dart's Blanket').

Do formowania: kule i forma pienna

Rośliny świetnie reagują na cięcie. Choć są to rośliny okrywowe, o pędach pokładających się, cięciem formującym można nadać im kształt zgrabnej kuli lub półkuli. Szczególnie pięknie strzyżone trzmieliny prezentują się w formie piennej - malowniczy widok tworzą jasne kule rośliny wznoszące się nad mniejszymi roślinami lub na tle ciemnych iglaków.

Są to rośliny idealne dla osób zabieganych, gdyż praktycznie nie trzeba się nimi opiekować, choć w mroźne zimy mogą przemarzać części wystające ponad śnieg. Uszkodzone mrozem fragmenty roślin wystarczy wyciąć, te szybko zregenerują straty.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: