Wyniki
Opis kategorii
Pęcherznice kalinolistne to wysokie, rozłożyste krzewy - dorastające do 2,5 i 3 metrów - najbardziej cenione za barwne liście, które stanowią mocny akcent kolorystyczny na rabatach przez cały sezon wegetacyjny, dodatkowo jesienią ładnie się przebarwiając.

Wygląd

Do najpopularniejszej należy odmiana o żółtych liściach 'Luteus', którą poza ogrodami przydomowymi, często można spotkać w zieleni osiedlowej. 'Diabolo' ma ładne bordowe liście. Godną polecenia odmianą jest 'Diable d'Or', która młode liście ma w ciekawym i rzadkim kolorze jasnobrązowo-czerwonym, trochę jakby bursztynowym.

Krzewy atrakcyjnie też wyglądają w czasie kwitnienia, które przypada na koniec czerwca i początek lipca. Zwłaszcza u odmian o ciemnych liściach, jak u popularnej 'Diabolo', białe kwiaty ładnie kontrastują z ciemnym ulistnieniem.

Pewną ozdobą krzewów są też pojawiające się po kwitnieniu owoce.

Uprawa

Pęchrzenice są łatwe w uprawie i niedrogie. Można je więc bez przeszkód polecić niewprawionym i leniwym ogrodnikom. Dobrze rosną na każdej glebie, od suchej po mokrą, od kwaśnej po zasadową. Choć bardzo lubią słońce, poradzą sobie i w półcieniu. Zniosą ponadto suszę i ciężkie miejskie warunki.

Cięcie zalecane w ich przypadku, nawet jeśli wykonane bez znajomości zasad, nie uczyni im krzywdy, ponieważ bardzo dobrze znoszą ten zabieg. Z tego powodu nadają się zarówno na formowane, jak i nieformowane, luźno rosnące żywopłoty.

Krzew te są dość duże i szybko rosną, należy więc pamiętać, by nie sadzić ich z przodu rabat. Nawet jeśli popełnimy ten błąd kompozycyjny, bez szkody dla roślin można je przesadzić.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: