Wyniki
Opis kategorii
Powojniki są chyba najbardziej znanymi pnączami w Polsce. Choć nie każdy wie, że mamy też odmiany bylinowe, które jeśli ich nie umocujemy do podpory, to zachowują się jak roślina zadarniająca i płożą się po podłożu ( np. Powojnik 'Alionushka').

Popularność tych roślin wydaje się uzasadniona, ponieważ oprócz tego, że zasłonią ścianę lub mało estetyczny element w ogrodzie gęstymi liśćmi, to do tego pięknie i długo kwitną.

Jako jedne z pierwszych zakwitają Powojniki alpejskie, bo już w kwietniu. Mają one też charakterystyczne dzwonkowate kwiatostany oraz znaczną wytrzymałość na mróz.

Następne w kolejce są powojniki botaniczne, które wymagają podpór i które wiosną tniemy jak zwykłe byliny ozdobne.

Ostatnia lecz najbardziej znana grupa to mieszańce wielkokwiatowe, które zakwitają na początku czerwca i kwitną nieprzerwanie do jesieni. Ich duże, bo około 10-15 cm kwiaty mogą być pojedyncze ( Powojnik 'Niobe') lub pełne (Powojnik Veronica Choice').

Wszystkie powojniki bez względu, do której grupy należą lubią żyzną przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę oraz stanowisko w pełnym słońcu, ewentualnie w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitną.

O powojnikach mówi się też, że lubią mieć "stópki w cieniu", co oznacza, że nasada rośliny powinna być zacieniona np. przez inne rośliny.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: