Wyniki
Opis kategorii
Brunery to doskonałe długowieczne niewysokie byliny do cienistych miejsc o niezwykle pięknych liściach i kwiatach podobnych do niezapominajek.

Brunera nazywana też niezapominajką kaukaską to odporna, długowieczna wielozadaniowa roślina, która kwitnie wiosną przez wiele tygodni.

Sercowate liście w odcieniach bieli, srebra i zieleni

Mimo iż brunery to rośliny, które warto chwalić za ich długie i piękne wiosenne kwitnienie, to tak naprawdę sięgamy po nie, ponieważ są ozdobne przez cały sezon (aż do zimy!) dzięki swoim dość dużym (20cm) owłosionym liściom w kształcie regularnego serca. Tworzą one zwarte niewysokie (około 40cm) gęste kępy. Wysiłki szkółkarzy skierowane są w tę stronę, by dostarczać odmian, które różnią się właśnie ulistnieniem: są to przeważnie białe lub kremowe plamy i obrzeżenia.

Sporą popularnością cieszy się odmiana 'Jack Frost', u której blaszka liściowa jest prawie cała "srebrna", zielone pozostaje tylko unerwienie i obrzeżenie liścia, co razem daje ciekawy efekt marmurowości. Roślina posadzona w większej grupie, jak i w zestawieniach z innymi roślinami robi naprawdę duże wrażenie. Podobną odmianą do 'Jack Frost' jest 'Looking Glass' (jaśniejsza) czy 'King's Ransom' z tą różnicą, że u tej ostatniej obwódka ma kolor jasnożółty.

Szeroki biały margines posiada odmiana 'Dawson's White' i 'Variegata'. Skromniejsze plamki na liściach prezentuje 'Langtrees'. Interesująca jest też cytrynowa 'Diane Gold'.

Lubi wilgoć i miejsca ocienione

Pochodząca z Kaukazu roślina jest prosta w uprawie, jeśli oczywiście zapewnimy jej odpowiednie warunki - czyli chłodne i wilgotne stanowisko. Warunki takie utrzymują się w półcieniu lub w widnym cieniu, na stanowisku słonecznym będzie wymagać obfitego podlewania, nie jest ono dla niej wskazane (może nam po prostu uschnąć a jej piękne liście - jej największa ozdobna - ulec poparzeniu). Wystarczy jej przeciętna gleba ogrodowa, średnio żyzna, próchnicza, ważne, by była przepuszczalna i - przede wszystkim - stale wilgotna.

Brunera posiada bardzo wysoką mrozoodporność (strefa 3!). Jest też odporna na choroby i szkodniki. Łatwo ją rozmnożyć przez podział kępy (najlepiej jesienią), w sprzyjających warunkach sama się rozsiewa.

Godna polecania do miejsc ocienionych

Brunera to roślina o naprawdę szerokim zastosowaniu. Z uwagi na wiosenne kwitnienie jest doskonałą towarzyszką dla roślin cebulowych: hiacyntów, narcyzów czy tulipanów. A ponieważ jest ozdobna z liści, jest cenną rośliną rabatową, gdyż stanowi całosezonowe uzupełnienie kompozycji kwiatowych. Warto zestawiać ją z tawułkami, serduszką okazałą, omiegiem wschodnim czy pełnikiem ogrodowym.

Ponieważ brunery są długowieczne, ozdobne cały sezon i tworzą gęste kępy, idealnie nadają się do okrywania ocienionych (np. pod drzewami) miejsc w ogrodzie. Warto wykorzystywać je też do kompozycji pojemnikowych razem z dąbrówkami, żurawkami czy niskimi turzycami.

Brunera swoim niekrzykliwym wyglądem uzupełni wytworną białą rabatę złożoną na przykład z hortensji bukietowej, tawułek, białych zawilców ('Honorine Jobert') i paproci. Jest dobrą alternatywą dla funkii i nie jest tak lubiana przez ślimaki jak one.

Cały czas kłopotem w uprawie bruner jest ich stosunkowo mała dostępność w centrach ogrodniczych.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: