Wyniki
Opis kategorii
Dąb szypułkowy jest kolejnym drzewem, które naturalnie występuje w Polsce, jak i całej niemal Europie. Rodzimy gatunek to okazałe i długo żyjące drzewo. Od dawna jest stosowany w ogrodach i parkach, jego majestatyczna sylwetka posiada bowiem duże walory krajobrazowe. Pobudzająca wyobraźnię długowieczność sprawiła, że często był sadzony na pamiątkę ważnych wydarzeń.

W ogrodach chętnie stosuje się zarówno rodzimy gatunek, jak i jego ozdobne odmiany. Wśród nich można odnaleźć niskie dęby o kolorowych liściach, jak purpurową odmianę 'Atropupurea' czy żółtą 'Concordia'. Białopstre liście noszą odmiany 'Argenteomarginata', 'Castle Howard' i 'Jan Zamoyski'.

Odmiany cenione z uwagi na kolumnowy pokrój to 'Fastigata' oraz 'Fastigata Koster'. Można też odnaleźć odmiany o oryginalnie powcinanych liściach: 'Posnania' i 'Pectinata'.

Ciekawostką jest miniaturowa odmiana o kolumnowym pokroju 'Menhir', dzięki której monumentalnie kojarzonego dęba możemy przekornie posadzić nawet w ogródku skalnym czy rabacie z bylinami.

Ponieważ dęby szypułkowe należą do naszego klimatu, wszystkie odmiany są całkowicie mrozoodporne. Potrzebują za to dużo słońca i żyznych, wilgotnych gleb.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: