Wyniki
Opis kategorii

Derenie białe łączą w sobie cechy, za które pokocha je większość właścicieli ogrodów: są proste w uprawie a ozdobne przez cały rok.

Czerwone pędy ozdobą zimowego ogrodu

Oprócz kolorowych liści posiadają inną - rzadką - cechę wśród roślin: młode pędy są wybarwione na czerwono. Właściwość ta sprawia, że derenie białe zdobią ogród także zimą: czerwień pędów efektownie kontrastuje bowiem z bielą śniegu. Niektóre pstrokato- ('Sibirica Variegata) i zielonolistne ('Sibirica') odmiany efektownie przebarwiają się jesienią, a jeszcze inne dodatkowo wydają owoce ('Siberian Pearls').

Rośliny pokrój mają regularnie rozłożysto-krzaczasty. Te dość wysokie krzewy dorastają przeważnie do 2-3 metrów wysokości i szerokości. Ich rozmiary można kontrolować cięciem, na które bardzo dobrze reagują. Z tego powodu można je wykorzystywać zarówno na formowane, jak i nieformowane żywopłoty.

Odmiany o liściach białych i żółtych

Na wyróżnienie zasługują odmiany o białopstrych liściach, wybór bowiem tak ulistnionych krzewów nie jest tak szeroki, jak żółtych czy bordowych (łatwo dostępne tawuły, berberysy, perukowce, pęcherznice). Derenie białoobrzeżone liście utrzymują przez cały sezon, stanowiąc mocny rozjaśniający akcent kolorystyczny do chłodniejszych zestawiań. Należą do nich: 'Elegantissima' do zieleni miejskiej, mniejsza i bardziej zwarta 'Ivory Halo' czy ładnie przebarwiają się jesienią 'Sibirica Variegata' do ogrodów.

Żółte liście 'Aurea' ładnie kontrastują z czerwonymi pędami. Ciekawymi kolorami wyróżnia się odmiana 'Kesselringii': ma najciemniejsze - bordowe - pędy, liście są "pozornie" banalnie zielone, od spodu jednak zabarwione na purpurowo.

Niekapryśne w uprawie krzewy - do cięcia

Derenie to krzewy mało wymagające. Dobrze rosną na każdej ziemi, choć preferują lekko kwaśne, żyzne i wilgotne. Poradzą sobie jednak zarówno na suchej glebie, jak i na terenie zalewanym. Odpowiada im półcień oraz słońce. Są bardzo odporne na mrozy.

Pielęgnacja dereni białych ogranicza się do prostego cięcia wczesną wiosną, przed rozwojem liści (zob. cięcie na stronach odmian). Cięcie to jest niezbędne, ponieważ intensywny czerwony kolor pędów utrzymuje się na pędach młodych i 2-letnich, starsze warto z tego względu usuwać. Ponadto niecięte rośliny ogołacają się od dołu i tracą zwarty pokrój.

Zastosowanie: na rabaty, żywopłoty, do barwnych zestawień

Derenie chętnie sprawdzą się w zestawieniach kolorystycznych z innymi krzewami, np. żółtoulistnionymi tawułkami, bordowymi berberysami czy perukowcami. Na stanowiskach półcienistych jasne ulistnienie i rozłożysty pokrój dereni ('Aurea', 'Sibirica Variegata') ciekawie kontrastuje z ciemną zielenią i kolumnową sylwetką cisów czy innych iglaków.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: