Wyniki
Opis kategorii
Funkie, nazywane też z łacińska hostami, to rośliny cenione za piękne, duże, podłużne liście, tworzące regularne rozety. Byliny te są bardzo długo ozdobne: od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Stanowisko: najlepszy półcieniu. Niebieskie do cienia, żółte do słońca.

Stanowisko w półcieniu jest stworzone dla wszystkich funkii. Jeśli na tyle pokochamy te rośliny, by chcieć stworzyć z nich rabatę, gdzie słońce operuje dość mocno, to wybierajmy te funkie, które posiadają żółte liście (np. h.'Semperaurea', 'Blaugold' 'Alex Summers' 'Fire Island'). Dobre jest też miejsce, gdzie intensywne działanie promieni słonecznych odbywa się w godzinach porannych (do godz. 12) lub po południu (po godz. 15).

Na stanowiska, gdzie panuje głęboki cień (mniej niż 4 godzinny słońca dziennie), wybierajmy odmiany o niebieskich liściach z woskowym nalotem ('Blue Cadet, Blue Heaven' Blue Mammoth Blue Mouse Ears Blue Shadows 'Halcyon' ) lub zielonych (np. h. 'Invincible', 'August Moon', 'Bitsy Green', 'Herkules', 'Sea Drift'), bez plam i pasów, ponieważ w takich warunkach każda ilość chlorofilu przyda się roślinie do produkcji energii.

Gleba

Funkie preferują stale wilgotne podłoże, ale nie lubią stagnującej wody (wyjątek stanowi h. Siebolda). Musimy upewnić się, czy podłoże pod rabatę z funkii jest przepuszczalne. Funkie źle rosną też w ziemi, która zawiera dużo wapnia (ziemia taka zazwyczaj ma wysokie pH, ponad 7).

Główny szkodnik

Największym wrogiem host są ślimaki, które uwielbiają zjadać ich piękne liście. Potrafią w ten sposób kompletnie oszpecić rośliny.

Możemy próbować metod ekologicznych - rozsianiu rzeżuchy wokół roślin lub rozstawieniu pułapek z piwem. Zakopujemy pojemnik wypełniony piwem tak, by otwarta strona była lekko poniżej gruntu. Ślimaki uwielbiają do tego stopnia ten trunek, że zwabione jego zapachem topią się w nim, a my co jakiś czas musimy usuwać tych koneserów piwa z naszej pułapki.

Jeśli jednak wiosna jest wilgotna, to możemy nie poradzić sobie w ten sposób ze szkodniki i wtedy najlepiej sięgnąć po trutkę. Nową metodą walki ze szkodnikami są nicienie, które umieszcza się w glebie w pobliżu rośliny. Warto zaznaczyć, że bardziej odporne na ataki ślimakówodmiany o grubych liściach (jak 'Big Daddy' czy 'Big Mama').

Zastosowanie

Po funkie sięgamy, gdy urządzamy cieniste miejsca w ogrodzie: pod koronami drzew lub w cieniu budynku. Rabaty cieniste nie muszą być nudne i monotonne. Gdy posadzimy na nich: hosty, paprocie, kokoryczki i rodgersje miejsce będzie się pięknie komponowało z zresztą ogrodu. Rabata taka posiada swoisty niekrzykliwy urok tchnący spokojem.

Są to doskonałe rośliny do założeń naturalistycznych - pięknie się prezentują na dużych obszarach pod koronami drzew. Kiedy się rozrosną, zakątek taki

Hosty warto też wykorzystywać do tworzenia trwałych elementów w bylinowych kompozycjach. Ich duże liścieozdobne przez cały sezon wegetacyjny, stanowią więc dobre tło dla zmieniających się kolorów mało trwałych kwiatów innych bylin.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: