Wyniki
Opis kategorii
Jarzmianki zachwycają swoją skromną urodą, zachęcają do uprawy szeregiem cennych zalet jak długie i obfite kwitnienie, skromne wymagania i zgrabna sylwetka kępy. Ogromną zaletą ich jest możliwość sadzenia zarówno na słońcu, jak i w cienistych zakątkach.

Jarzmianki większe rosną w Polsce dziko w lasach liściastych i zaroślach. Rośliny te dorastają do 50-70cm wysokości. Są zarówno delikatne, jak i swojskie, i romantyczne, i naturalne - jest ich niewątpliwa zaleta.

Kwiaty jak gwiazdki (łacinka nazwa rośliny pochodzi od 'aster' czyli gwiazdy

Niewielkie, ale przeurocze kwiaty wyrastają na długich łodyżkach ponad zwarte kępy ładnych liści.

Zwarte kępy błyszczących liści


Swoj(ski)e i romantyczne

Jarzmianki mają naprawdę szerokie zastosowanie, z uwagi na swoją nienarzucającą się urodę nie ma chyba kwiatu do którego by nie pasowały.

Z uwagi na to, że nie narzucają się ze swoją urodą pasują do niemal każdej byliny. Jedno jest pewne - warto je sadzić grupami. Romantyczne kompozycje tworzy z szałwią omszoną,kocimiętka, z bodziszkami i różami. Dobrze wygląda też z niskimi i średnimi trawami jak turzyce. Burzę kwiatów stworzy z czyśćcem wielkokwiatowym. Na półcienistych stanowiskach posadzić ją możemy z tawułkami. Białe jarzmianki doskonale skomponują się z dzwonkami (skupionymi, Poszarskiego czy dalmatyńskimi). Doskonale wyglądać będzie też z bylinami o kwiatach w ciepłej tonacji jak przywrotnik czy wilczomlecz.

Z różami i piwoniami. Z trawami ozdobnymi. Z roślinami cieniolubnymi o ozdobnych liściach (żurawki, funkie, brunery,

Jednym tchem możemy je wymienić w gronie innych

Z powodu swojej dużej tolerancji na wystawę słoneczną, możemy ją łączyć zarówno na skromnym rabatach cienistych z żurawkami, hostami i brunerami. A na słonecznych z szałwią, kocimiętką i różami. Możliwości połączeń gatunkowych są nieograniczone, warto jednak wymienić te najpopularniejsze i najbardziej niezawodne.

Delikatne kwiaty jarzmianek robią większe wrażenie, gdy rośliny posadzone są w grupie. W półcieniu razem z hostami, brunnerami, turzycami, trawami jak rozplenice czy hakonechloa. Ze "swoiskich" bylin dobrze będzie połączyć je z pysznogłówkami czy płomykami wiechowatymi.

Razem z szałwią, kocimiętką, bodziszkiem i przywrotkiem stanowi doskonały akompaniament dla róż.

Nad wodę

Jarzmianki doskonale też prezentują się nad zbiorkami wodnymi. Wysoko falujące kwiatostany w ciemnych kolorach



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: