Wyniki
Opis kategorii
Mikołajki to kolejne roślin do trudnych, suchych i słonecznych terenów. Rośliny te naturalnie występują w miejscach o silnym nasłonecznieniu i małej ilość wody. Rosną na piachu i między rumorem skalnym.

Mikołajki to rośliny, których wysokość waha się od 40 do 100 cm w zależności od odmiany, a kolorystyka ich liści i kwiatów to zieleń pokryta srebrzystym nalotem lub fioletowo-niebieski odcień pokrywający całą roślinę.

Wszystkie rośliny natomiast charakteryzuje „ostry” wygląd płaskich liści, kwiatów i łodyg.

Gdy zapewnimy im dobrze zdrenowane, suche podłoże lub posadzimy w miejscu, gdzie w ogrodzie naturalnie występuje piach, nie musimy się praktycznie martwić o te rośliny, ponieważ doskonale sobie poradzą z naszymi warunkami.

Jeśli zdecydujemy się posadzić mikołajki, możemy wybierać spośród mikołajów, mikołajka nadmorskiego, który w stanie dzikim występuje w Polsce i jest pod ochroną.

Jest to najniższy z mikołajków i osiąga ok. 40 cm. Ma szaro-zielone ubarwienie i szeroką rozetę, pod kolczastą główka. Ze względu na niewielkie rozmiary dobrze sprawdzi się na skalniaku lub jako obwódka sucholubnej rabaty.

Inny mikołajek to mikołajek alpejski, wyższy bo już 60-70cm, o wyraźnie niebieskim zabarwieniu z ozdobną i gęstą kryzą pod główkowatym kwiatostanem. Doskonale sprawdzi się na rabacie żwirowej, gdzie niebieski kolor ładnie będzie kontrastował z jasnym kolorem kamieni.

Ostatni i najwyższy, to mikołajek płaskolistny osiągający 100 cm wysokości, o fioletowo-niebieskim zabarwieniu, z pojedynczą kryzą złożoną z cienkich szydlastych listków. Jest to wysoka roślina, która ładnie się rozgałęzia, dlatego może być sadzona jako tło dla niższych rozchodników i lawend.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: