Rośliny cenione z uwagi na piękne liście, które mogą mieć przeróżne kształty. Przydatne w ogrodzie do ozdabiania trudnych cienistych miejsc ogrodu.
Paprocie są proste w uprawie, nie żarłoczne, mrozoodporne. Wystarczy im zwykła ziemia ogrodowa. Może dobrać gatunki zarówno na gleby kwaśne, jak i te zawierające dużo wapnia. Wymogiem uprawy jest wilgotna gleba, która naturalnie utrzymuje się w cienistych miejscach, jeśli rośliny są dobrze zaściółkowane - kompostem, igliwiem czy tradycyjną korę sosnową. Jedynie w czasie utrzymującej się przez dłuższy czas suszy należy paprocie podlewać.
Królowie cienia
Jeśli funkie nazwiemy królowymi cienia, to paprocie spokojnie mogą otrzymać tytuł królów cienia. Z pewnością są to dwie najchętniej sadzone byliny na tym stanowisku. Do kompozycji dobrać im możemy białolistne brunnery ('Jack Frost') i trawy ozdobne jak turzyce ('Snowline' czy 'Silver Sceptre') czy hakonechloa. Z mniej popularnych a nie mniej urokliwych bylin cieniolubnych sięgnąć możemy po rodgersję kasztanowcolistną i kwitnące zimą ciemierniki. Wczesnowiosenny kącik stworzą z miodunką, a jesienny z zawilcami mieszańcowymi.
Naturalistyczne zakątki stworzą paprocie z tawułkami, konwaliami i bodziszkiem korzeniastym. Warto próbować łączyć je z kopytnikiem na tle cieniolunych krzewów takich jak pierisy japońskie.