Rdza wejmutkowo-porzeczkowa to groźna choroba grzybowa, która do rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli: sosnę pięcioigielną (najczęściej wejmutkę) oraz porzeczkę (przeważnie czarną).
Objawy Przebarwienia Żółknięcie igieł Żółte plamy Rdzawe skupiska Zgrubienia Wysięk płynu
Na porzeczce choroba objawia się poprzez przebarwienia liści: żółte plamy na wierzchniej stronie, od spodniej natomiast widoczna "rdza" - czyli pomarańczowe skupiska zarodników.
Choroba jesienią przenosi się z porzeczek na sosny i rozwija dalej na nich, by wraz z rozwojem grzyba z powrotem przenieść się na porzeczkę.
Zaatakowanej sośnie żółkną igły. Kora odbarwia się, pęka i wydziela żółty płyn. W miejscu tym - w kolejnych latach choroby - powstają jasnożółte zgrubienia, z których wysypują się zarodniki.
Choroba jest groźna: w miejscach działalności grzyba powstają otwarte rany, sosny w efekcie zamierają.
Przyczyny
Bliskie sąsiedztwo porzeczek i sosen 5-igielnych, głównie wejmutki, sprzyja chorobom.
Zwalczanie / zapobieganie
Sposób chemiczny
Wszystkie porażone części sosen usuwamy, fragmenty roślin wycinamy nożem i palimy. Czyścimy nożem zainfekowane rany, które następnie smarujemy farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (jeden z poniższych) lub maścią ogrodniczą.
Kup preparaty w naszym sklepie
Kup Amistar 250 SC
Kup Saprol 25ml
Kup Maść ogrodnicza 125g
Sposób ekologiczny
Lepiej nie sadzić sosen pięcioigielnych, zwłaszcza wejmutek, jeśli w pobliży rosną porzeczki. Można za to wybrać inne odmiany sosen, np. górską lub bośniacką.
Wybierać można też odmiany porzeczek bardziej odporne na tę chorobę.
Wszystkie porażone części roślin usuwamy i palimy. Rany infekcyjne u sosen staramy się dobrze wyczyścić, np. nożem. Następnie można je zasmarować maścią ogrodniczą na bazie składników naturalnych (Lac Balsam).