Wierzba iwa 'Kilmarnock' to łatwa w uprawie roślina ozdobna, zachwycająca swoimi kotkami bardzo wczesną wiosną. Z początku srebrzyste, z czasem pokrywają się żółtym pyłkiem - jest to cenny, bo jeden z pierwszych, pokarm pszczół.
Wygląd
‘Kilmarnock’ to zwarty, gęsty krzew najczęściej w formie piennej, o dość szybkim tempie wzrostu dochodzącym do 15cm na rok. O wysokości rośliny decyduje wysokość szczepienia.
Na przedwiośniu - przed wypuszczeniem liści - na przewieszających się pędach pojawiają się liczne początkowo srebrne, później intensywnie żółte bazie dorastające do 4cm długości. Kotki zwiastują rychłe nadejście wiosny i wprowadzają radosny kolor do jeszcze uśpionego ogrodu. Po przekwitnięciu wierzba iwa zaczyna wypuszczać soczysto zielone liście.
Latem jest licznymi, ciemnozielonymi, matowymi liśćmi. Jesienią roślina wybarwia się na ciepły, żółty kolor.
Stanowisko i uprawa
Wierzba iwa jest dość żarłoczna, wymaga dużej ilości światła słonecznego i wilgoci. Iwa kocha słońce i jedynie na stanowisku w pełnym słońcu będzie się prawidłowo rozwijała. Krzew nie ma szczególnych wymagań co do rodzaju gleby, za to nie lubi być przesuszany, dlatego należy pamiętać o częstym i obfitym podlewaniu. Najlepiej rozwija się na glebach o odczynie kwaśnym do obojętnego.
Wierzba iwa 'Kilmarnock' posadzona nawet na przeciętnej glebie ogrodowej będzie się pięknie rozrastała, jeśli nie zapomnimy o jej nawożeniu (duża produkcja liści wymaga większych ilości azotu), wystarczy już najprostszy nawóz typu azofoska (patrz nawożenie).
Egzemplarze posadzone w złych warunkach (zacienienie, sucha gleba czy brak nawożenia) mogą prowadzić do zwiększenia jej podatności na choroby – wtedy należy zafundować jej prewencyjny wiosenny oprysk, który uchroni ją przed przędziorkiem czy mszycami. Częstym problemem u iwy jest też rdza.
Po kwitnieniu mocno przycinamy roślinę, by zmusić ją do wypuszczenia młodych pędów (patrz cięcie).
Zastosowanie
Umiłowanie do wody sprawia, że wierzba iwa 'Kilmarnock' będzie się doskonale czuła w okolicy zbiornika wodnego, gdzie woda samoistnie paruje.
Egzemplarze szczepione na pniu ciekawie prezentują się obsadzone niższymi roślinami, tworzącymi u ich stóp barwne dywany. Wierzbę możemy posadzić w otoczeniu kolorowych żurawek ogrodowych (bordowej 'Black Beauty', bursztynowej 'Carmel' czy srebrzystej 'Cinnabar Silver'), kwitnących wiosną azalii japońskich (np. na biało w odmianie 'Panda'), złotych jałowców pospolitych 'Depressa Aurea' i zwiewnych traw ozdobnych np. miskanta chińskiego 'Yakushima Dwarf. Rośliny zaproponowane w tym zestawieniu rośliny preferują glebę o pH mniej lub bardziej kwaśnym.
Z uwagi na jej bardzo wczesną atrakcyjność komponować możemy iwę z innymi wczesnowiosennymi pięknościami, jak wrzośce krwiste (np. w odmianie 'Wintersonne') lub wrzośce darlejskie ('Kramer's Rote'), forsycje, przebiśniegi, żonkile i hiacynty.
Wierzba jest dość tolerancyjna względem kwasowości podłoża dlatego możemy skomponować z jej udziałem również rabatę dla roślin, które preferują podłoże o neutralnym lub lekko zasadowym pH. Możemy do zestawienia z 'Kilmarnock' wybrać sosnę czarną 'Brepo' lub ulubioną sosnę górską, szałwię omszoną 'Rose Queen', rozchodnika okazałego 'Matrona', znanego ze swoich pomarańczowych owoców ognika szkarłatnego lub obficie kwitnącą budleję Dawida.