Modna ostatnimi czasy roślina cebulowa, której okrągłe fioletowe kwiatostany ciekawie wyglądają na rabacie i chętnie wykorzystywane są do tworzenia letnich bukietów.
Wygląd
Czosnek olbrzymi jest rośliną wieloletnią, posiadającą dużą białą cebulę, (przypominającą czosnek jadalny), którą wkopujemy na trzykrotną głębokość jej średnicy, czyli ok. 30 cm.
W efekcie końcowym na przełomie czerwca i lipca w powietrzu radośnie unoszą się nad rabatami fioletowe kule na długich zielonych łodygach.
Kule wyrastają z kępy zielonych liści, które niestety po przekwitnięciu rośliny, żółkną i zanikają. Jest to cecha charakterystyczna wszystkich czosnków ozdobnych.
Czosnki ozdobne zawiązują dekoracyjne owocostany, które poprzez nietypowy wygląd, urozmaicają rabatę.
By do tego doszło, należy zrezygnować ze ścinania przekwitłych kwiatostanów. Należy jednak pamiętać, że zawiązywanie owoców kosztuje roślinę dużo energii, co negatywnie odbija się na cebulce - staje się osłabiona i mniejsza.
Stanowisko i uprawa
Cebulki naszych czosnków sadzimy do gruntu jesienią pod koniec września i w październiku, jak większość roślin cebulowych.
Roślin nie trzeba wykopywać co roku z gruntu, a duży rozmiar cebul sprawia, że czynność ta, którą wykonujemy co 3-4 lata, nie jest szczególnie uciążliwa.
Cebule wykopujemy po tym jak zwiędną kwiatostany i zżółkną liście, następnie przechowaną w chłodnym i ciemnym miejscu (ale nie wilgotnym!) cebule ponownie sadzimy jesienią do gruntu.
Wybieramy inne stanowisko, by nie dopuścić do zbyt dużego zagęszczenia cebul, co wpływa negatywnie na ich wzrost i kwitnienie ponieważ muszą konkurować z sobą wzajemnie po wodę, światło i substancje pokarmowe.
Gleba pod sadzenie powinna być przepuszczalna, najlepiej z lekkim drenażem lub wymieszana z piachem, by nie dopuścić do stagnacji wody w obrębie cebuli.
Stanowisko powinno być słoneczne. W czasie suszy oraz intensywnego wzrostu, rośliny powinno się obficie podlewać.
Roślina całkowicie mrozoodporna w naszych warunkach klimatycznych.
Zastosowanie
Czosnek olbrzymi jest dla miłośników roślin cebulowych okazem, który cieszy kwiatami, gdy tulipany, hiacynty i żonkile już dawno przekwitły. Staje mocnym akcentem na rabatach wczesnym latem, na przełomie czerwca i lipca.
Pamiętać należy jednak, że jest to roślina, która "znika", dlatego rośliny cebulowe sadzimy na rabacie z innymi roślinami, które zasłonią miejsce po naszych cebulkach.
Czosnek ozdobny doskonale wygląda z trawami ozdobnymi, z których w wakacje wystają tylko kwiaty rośliny. Dobrze będzie wyglądała z niższą rozplenicą japońską 'Hameln', ostnicami, wyższym miskantem cukrowym i turzycami np. japońską 'Variegata', włosistą ‘Frosted Curls’ czy popularną turzycą Buchanana.
Czosnki można sadzić też na rabatach o bardziej "swojskim" charakterze z różami, szałwią omszoną i werbeną patagońską lub stworzyć rabatę w klimacie południowym z lawendą , rozmarynem i perovskią.
Cebule czosnku olbrzymiego są dość drogie w porównaniu z innymi cebulami, bo za dwie cebule zapłacimy od 7 do 15 zł. Na szczęście roślina sama się rozmnaża, dlatego po 2-3 latach należy wykopać nasze czosnki, oddzielić młode cebulki i posadzić je w innym miejscu, by nie rosły zbyt gęsto. Cebule wykopujemy po przekwitnięciu kwiatów i zaschnięciu liści, czyli w sierpniu, a sadzimy na nowe miejsce jesienią. Młode rośliny będą gotowe do kwitnięcia za około 2 lata.