Pięknie kwitnący, majestatyczny krzew, który najczęściej zakwita dopiero kilka lat po posadzeniu.
Wygląd
Magnolia pośrednia to zwykle duży krzew z wieloma silnymi odgałęzieniami u nasady i rozłożystą koroną. Po długim czasie może pojawić się pień, przeistaczając magnolię pośrednią w drzewo. Przeciętnie osiąga ona 5 metrów wysokości, ale w bardzo sprzyjających warunkach może urosnąć nawet na wysokość 15 metrów.
Kwiaty ukazują się przed liśćmi pod koniec kwietnia w formie sporych 10-15 cm cieniowanych kielichów, różowych u nasady, jaśniejących ku górze. Wewnątrz kwiaty są białe, lekko pachnące.
Wczesna pora pojawiania się pąków kwiatowych niesie ze sobą ryzyko ich przemarzania. Gdy roślina rusza z wegetacją, traci ona zdolność ochrony przed mrozem. Atak nagłych przymrozków ma wtedy niszczycielskie działanie na jej pąki kwiatowe, które pozostają bezbronne.
W stanie bezlistnym magnolia prezentuje ciekawy kształt gałęzi.
Stanowisko i uprawa
Magnolia soulangeana, tak jak pozostałe magnolie, preferuje zaciszne miejsca osłonięte od wiatru. Zniesie silniejsze nasłonecznienie, jeśli zapewnimy jej odpowiednio stale umiarkowanie wilgotne podłoże.
Bardziej niż pełne słońce odpowiada jej jednak stanowisko półcieniste, dlatego chętnie sadzona jest w wewnętrznych dziedzińcach dużych budynków.
Wymaga próchniczej gleby przepuszczalnej, żyznej o odczynie lekko kwaśnym (o pH: 5-6). Uprawa nie uda się na glebach ciężkich, zbitych a także na zbyt piaszczystych i jałowych.
Magnolie mają delikatny system korzeniowy i nie lubią przekopywania ziemi w obrębie ich korzeni (nie wolno przydeptywać korzeni w czasie sadzenia). Wymagają stale umiarkowanie wilgotnego podłoża - nie wolno doprowadzać do przesuszenia bryły korzeniowej. Z tego powodu dobrze jest zaściółkować magnolię korą sosnową.
Zastosowanie
Magnolia ma szerokie zastosowanie, dobrze będzie wyglądała zarówno w ogródku w stylu wiejskim, jak i w minimalistycznym miejskim czy żwirowym ogrodzie japońskim.
Pięknie będzie prezentować się posadzona nad lustrem wody, w którym odbijając się, podwoi liczbę bajecznych kwiatów.
Ze względu na delikatny system korzeniowy, który można uszkodzić podczas przekopywania grządek, radzimy sadzić ją jako soliter np. na trawniku, w dobrze widocznym miejscu ogrodu, lub w towarzystwie płytko korzeniących się bylin lub roślin jednorocznych sianych wprost do gruntu.