Miskant cukrowy 'Sommerfeder', w odróżnieniu od innych miskantów, jest mało ekspansywny i nie wymaga ograniczania jego rozrostu poprzez wkopywanie przegród dla korzeni.
Wygląd
Jak na miskanta, odmiana 'Sommerfeder' jest raczej niska, gdyż dorasta do 1 m wysokości i podobnej szerokości.
Wiosną na rabacie z wyschniętej zeszłorocznej kępy zaczynają wyłaniać się jasnozielone źdźbła, które szybko rosną i łukowato wyginają się na końcach, sprawiając, że kępa wygląda jak zielona fontanna liści.
Ciekawe, miotlaste kwiatostany pojawiają się w drugiej połowie lata i utrzymują się dopóki ich nie zetniemy wiosną.
Ozdobne pióropusze początkowo mają różowawe zabarwienie, jednak gdy rozkwitną szybko przebarwiają się na jasno-srebrny kolor.
Dają bardzo ciekawy efekty, gdy zimą pokryte są szronem lub szadzią.
Trawy ozdobne stały się ostatnio modne, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, przyjemnie szumią na wietrze, zmiękczają ostre rysy budynków czy innych kanciastych brył znajdujących się w naszym ogrodzie.
Pierwsze skrzypce grają jesienią, kiedy większość roślin w naszym ogrodzie już przekwitła. Ich kolejnym plusem jest to, że są dekoracyjne również zimą. Co więcej, kompozycja z trawami ozdobnymi od razu nabiera nowoczesnego wyglądu.
Stanowisko i uprawa
Zaletą traw z grupy miskantów jest to, że są to rośliny odporne na szkodniki i choroby oraz mrozoodporne prawie w całej Polsce (wyjątek stanowi nasz "biegun zimna" czyli Suwalszczyzna).
Miskant cukrowy 'Sommerfeder' lubi stanowisko w pełnym słońcu, ewentualnie w półcieniu, na wilgotnym podłożu.
Gleba powinna być raczej lekka, przepuszczalna lub dobrze zdrenowana, ponieważ trawy ozdobne mają tendencję do gnicia u podstawy lub korzenia.
Jeśli chodzi o dokarmianie rośliny, to nawozimy miskanta jak resztę bylin w naszym ogrodzie i jedyne co musimy przy nim zrobić, to obciąć wiosną stare, zaschnięte pędy.
Zastosowanie
Miskanty, jak i inne trawy ozdobne, wyglądają dobrze w towarzystwie wody, posadzone nad oczkami wodnymi, przy ławkach czy huśtawkach stanowią "miękkie tło".
'Sommerfeder' lepiej sadzić w grupie np. po 3 sztuki, ale na niewielkiej rabacie jedna roślina w towarzystwie kwiatów również pięknie będzie się prezentowała.
Kolorowym towarzystwem dla miskanta mogą być - w stylu nowoczesnym czosnki ozdobne i pustynniki, w wiejskim malwy, sadziec plamisty, krwawniki, lilie i jeżówki np. jeżówka purpurowa 'Magnus' oraz niezawodne hortensje ogrodowe (pamiętajmy o zakwaszeniu stanowiska dla tej rośliny) i półcienistym stanowisku.
Miskanty, to wytrzymałe i modne rośliny, dlatego coraz częściej spotykamy je w miastach, gdzie towarzyszyć im mogą brzozy w różnych odmianach, klony zwyczajne 'Globosum' lub wiśnie osobliwe 'Umbraculifera' z irgą szwedzką 'Coral Beauty' i berberysami np. bordowym berberysem Thunberga 'Red Chief'.
W stylu nowoczesnym możemy pokusić się o skomponowanie rabaty z samych traw ozdobnych z paroma roślinami iglastymi takimi jak jodła kalifornijska czy cyprysik nutkajski 'Pendula' lub z nietypową, "nitkowatym" żywotnikiem 'Filiformis'.