Buk pospolity 'Tortuosa Purpurea' - jak na drzewo - posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu wkomponujemy go do każdego ogrodu: małego i dużego.

WYGLĄD

Roślina po 10 latach osiąga zaledwie 80 cm wysokości i prawie dwa razy taką szerokość.

Szeroka, parasolowata korona składa się z finezyjnie powyginanych gałązek, które stają się szczególnie dekoracyjne zimą, gdy brak liści odsłania ich oryginalną strukturę.

Jest to okaz, który - prócz ozdobnego pokroju i wygiętych gałęzi - posiada barwne liście. Wiosną młode liście są intensywnie purpurowo-czerwone, latem delikatnie zielenieją, przybierając głębszy i ciemniejszy odcień. Na jesieni wybarwiają się na brązowo-czerwono.

STANOWISKO I UPRAWA

Odmiana tak ozdobna jest w uprawie trochę kapryśna. Drzewko nie lubi ani suszy, ani stojącej wody.

Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, wapienne o pH podłoża od obojętnego do zasadowego.

Najlepiej by stanowisko było w półcieniu, ewentualnie w pełnym słońcu - przy obfitszym podlewaniu.

Roślina jest całkowicie mrozoodporna na terenie całego kraju.

ZASTOSOWANIE

Drzewo pięknie będzie wyglądało nad wodą, gdy jego gałęzie będą przewieszały się nad lustrem wody, odbijając się w jego powierzchni. Pamiętać jednak należy o jesiennym zabezpieczeniu stawu siatką przed opadającymi liśćmi.

Gdy nie posiadamy oczka wodnego, stwórzmy purpurowo-zieloną rabatę, sadząc w cieniu drzewa funkie i paprocie, a w bardziej słonecznym miejscu - jałowca płożącego 'Blue Chip'.

Fantazyjny wygląd tego okazu sprawia, że nawet posadzony samotnie na trawniku będzie się pięknie prezentował.

HIT Ogrodeusa!

Odmiana dekoracyjna przez wszystkie cztery pory roku: ze względu na pokrój, kolor liści oraz ciekawie powyginane pędy. Osoby, które nie mają w ogrodzie warunków dla klonów palmowych lub ich uprawa jest dla nich za trudna, mogą potraktować buka pospolitego 'Tortuosa Purpurea' jako ciekawy zamiennik - łatwiejszy w uprawie.


REKLAMA

REKLAMA