Jest to gęsty, purpurowy krzew, który tworzy w ogrodzie średniej wielkości kuliste akcenty kolorystyczne.
Wygląd
Ta karłowa, wolno rosnąca mało wymagająca odmiana berberysa Thunberga o purpurowych liściach dorasta do 0,6 m wys., 1 metra szer. i tworzy gęstą spłaszczoną kulę.
Liście w pełnym słońcu stają się wręcz czerwonopurpurowe, w półcieniu natomiast przybierają odcień bardziej brązowy. Jak większość bordowych berberysów, jesienią przebarwia się na jaskrawe, szkarłatne kolory.
Niewielkie żółte kwiaty pojawiają się na ciernistym krzewie na przełomie maja i czerwca.
W porównaniu z innymi popularnymi berberysami o bordowych liściach 'Atropurpurea Nana' jest niższy i ma bardziej zwarty pokrój od 'Atropurpuea', natomiast jest wyższy i luźniejszy od 'Bagatelle'.
Stanowisko i uprawa
Jak przystało na berberysa jest prosty w uprawie: odporny na mróz, niewymagający odnośnie podłoża, tolerancyjny względem pH, dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia. Nie lubi jedynie gleb ciężkich i mokrych.
Preferuje najbardziej gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym i stanowisko słoneczne.
Zastosowanie
To właśnie zwarty pokrój wyróżnia go na tle innych purpurowych berberysów, dlatego chętnie wykorzystywany jest do tworzenia niskich żywopłotów (formowanych i nieformowanych) na obrzeżach dużych rabat lub wzdłuż ścieżek.
Berberys thunberga 'Atropurpurea Nana' nadaje się do tworzenia formowanych lub nieformowanych niskich żywopłotów. Krzew dobrze znosi cięcie, którym najczęściej formuje się jego szerokość. (patrz cięcie)
Ponadto 'Atropurpurea Nana' można wykorzystywać do kompozycji z kolorowych krzewów. Ładnie będzie wyglądał skomponowany z innymi berberysami np. o żółtych liściach i kulistym pokroju ('Bonanza Gold' i 'Tiny Gold') albo żółtym o wyprostowanych pędach 'Maria'.
Różowe kwiaty żółtolistnych tawuł japońskich ('Goldmound', 'Golden Princess' czy 'Walbuma') zostaną podkreślone przez bordowe liście naszego berberysa. Żółte towarzystwo 'Atropurpurea Nana' można uzupełnić o niskie, kuliste, srebrne "iglaki" (np. jałowca 'Blue Star', cyprysika groszkowego 'Baby Blue', świerka białego 'Echiniformis', kłujące 'Brynek' lub 'Śleszyn').
Kompozycję można umieścić na ciemnym tle zimozielonych żywotników, jest ona łatwa w utrzymaniu, mało pracochłonna i atrakcyjna przez cały sezon.
Krzew interesująco będzie wyglądał posadzony z różami rabatowymi o różowych (np. r. Bonica, Queen Elizabeth) i brzoskwiniowych (np. 'Apricot Nectar', 'Friendship', 'Goldelse') kwiatach.
'Atropurpurea Nana' można także wykorzystać do stworzenia jesiennej kompozycji z dużymi rozchodnikami (okazałe i ogrodowe) i rozplenicą japońską ('Hameln', 'Autumn Magic') lub na wrzosowisku.
Z uwagi na dużą wytrzymałość roślina chętnie wykorzystywany jest w zieleni miejskiej, radzi sobie nawet w pełnym słońcu.