Ta karłowa odmiana berberysa Thunberga o ciemnopurpurowych liściach dorasta do 0,4 m wys., i tworzy gęstą spłaszczoną kulę o ostrych cierniach.
Karłowy kulisty pokrój i ciemnobordowe liście czynią tego berberysa atrakcyjną i wszechstronną rośliną, która znajdzie miejsce w każdym ogrodzie i poradzi sobie w każdych warunkach.
Wygląd
Liście beberysa 'Bagatelle' noszą jedną z najciemniejszych barw, jaką można znaleźć w ogrodzie: w pełnym słońcu stają się wręcz brązowopurpurowe, w półcieniu natomiast przybierają odcień bardziej zielony.
Jak większość bordowych berberysów, jesienią przebarwia się na jaskrawe, szkarłatne kolory.
Niewielkie żółte kwiaty pojawiają się na ciernistym krzewie na przełomie maja i czerwca.
'Bagatelle' należy do najmniejszych berberysów (razem z żółtym 'Tiny Gold'). Jest to najniższa odmiana o ciemnych liściach (mniejszy od 'Atropurpurea Nana'), wyróżnia ją też najbardziej zwarty i regularny pokrój.
Stanowisko i uprawa
By ładnie się wybarwiał, potrzebuje stanowiska słonecznego. W półcieniu też będzie się dobrze rozwijał, jednak słabiej się wybarwi.
Jak przystało na berberysa jest prosty w uprawie: odporny na mróz, niewymagający odnośnie podłoża, tolerancyjny względem pH, dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia. Nie lubi jedynie gleb ciężkich i mokrych.
Preferuje gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, dość żyzne o odczynie lekko kwaśnym i stanowisko słoneczne. Może rosnąć także w półcieniu - liście jednak nie wybarwią się w pełni.
Zastosowanie
Najlepszy efekt uzyskamy sadząc go w większej ilości (jak byliny).
'Bagatelle' bardzo dobrze sprawdzi się w roli obwódki na słoneczne stanowiska. Nadaje się do sadzenie wzdłuż ścieżek.
Obwódka z tego niewysokiego krzewu będzie skutecznie "pilnować" także kształtu rabaty, tworząc wyraźną granicę.
Ciemna obwódka będzie podkreślać zieleń liści roślin posadzonych na rabacie, nadając jej elegancji. Do wytwornych kompozycji polecamy: róże rabatowe (np. różową 'Bonicę' lub 'Queen Elizabeth') w jednolitym towarzystwie szałwii omszonych fioletowych i białych.
'Bagatelle' dobrze odnajdzie się na wrzosowisku wśród niewielkich wrzosów, sprawdzi się w pojemnikach i ogrodach skalnych.
Bordowe kule 'Bagatelle' ładnie będą kontrastowały na srebrnym dywanie z czyśćca wełnistego, poprzeplatane w jednym rzędzie z lawendą wąskolistną o fioletowych kwiatach, np. 'Dwarf Blue', która tworzy zwarte szarozielone kępy.
Za pomocą 'Bagatelle' oraz berberysów 'Tiny Gold', 'Kobold' oraz żywotnika zachodniego 'Hoseri' albo 'Danica' można stworzyć "plantację" ogrodowych, niewysokich zwartych kulek.
Odmiany te same z siebie mają kuliste pokroje lub wymagać będą jedynie niewielkiego cięcia korygującego kształt. Luki między niewysokimi krzewami zapełnić można kłosami traw ozdobnych, paskowanej turzycy 'Evergold', żółtej Hakonechloa macra 'Aureola' albo czarnym konwalnikiem 'Nigrescens', a także wrzosami lub kolorowymi żurawkami (np. o żółtych liściach 'Citronelle').