Wyniki
Opis kategorii
Berberysy to łatwe w uprawie cierniste krzewy o atrakcyjnych liściach występujące w różnych rozmiarach.

Wśród licznych odmian berberysów znajdziemy krzewy o ciekawych pokrojach i barwnym ulistnieniu jednocześnie, co sprawia, że są one atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny. Największą popularnością cieszą się odmiany berberysa Thunberga.

Kolorowe liście i ozdobne owoce

Kolorystyka liści, oprócz zielonych i zielono-pstrych, utrzymuje się w ciepłej tonacji: od żółtych przez różne odcienie czerwieni i purpury. Oprócz kilku odmian zimozielonych (b. Juliany), większość pięknie się wybarwia, na szkarłatne i pomarańczowe kolory, czyniąc berberysy jednymi z głównych akcentów jesiennych kompozycji. Dodatkowo krzewy pokrywają się drobnymi, podłużnymi, czerwonymi owocami, które długo utrzymują się na gałązkach, zdobiąc ogród także zimą i spraszając ptaki.

Rozmaite formy

Spośród form berberysów wybierać można kolumnowe, wyprostowane (jak bordowy Helmond Pillar', czerwony 'Red Pillar', zielony 'Erecta'), niskie kule (np. czerwony 'Admiration', żółte 'Tiny Gold', zielony 'Kobold'), okrywowe ('Green Carpet', 'Red Carpet'), a także spore krzewy o rozłożystym pokroju i bordowych liściach, jak popularne odmiany 'Atropurpurea' czy 'Superba'.

Proste w uprawie krzewy

Uprawa berberysów jest bardzo prosta, polecić ją można każdemu, zwłaszcza początkującym i zapracowanym.

Krzewy dobrze rosną na większości gleb na stanowisku słonecznym, wiele odmian toleruje także półcień. Preferują podłoże lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Nie lubią gleb ciężkich i mokrych.

Zastosowanie: wrzosowisko, żywopłot, rabata

Bogactwo pokrojów i kolorów w połączeniu z łatwością uprawy sprawia, że berberysy mają szerokie zastosowanie.

Najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami, np. iglakami, a także różami. Z wyższych odmian (b. Thunberga 'Atropurpurea', 'Red Pillar', berberys koreański) chętnie tworzy się żywopłoty. Berberysy bardzo dobrze znoszą bowiem cięcie i wszelkie formowanie.

Berberysy należą do nielicznej grupy roślin, które poradzą sobie na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Z tego m.in. powodu wykorzystuje się je w zieleni miejskiej. Ponadto sprawdzą się w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i w pojemnikach.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: