Mimo iż berberysy bardzo dobrze znoszą cięcie, to nie jest ono w konieczne w przypadku tej odmiany. W razie potrzeby na przedwiośniu można lekko skorygować kształt rośliny.

Niski żywopłot formowany / Obwódka
Terminy zalecanych cięć formujących dla tego sposobu prowadzenia rośliny.
Warunkiem ładnego wyglądu żywopłotu z roślin liściastych jest systematyczne cięcie w pierwszych latach uprawy oraz odpowiednia gęstość nasadzenia roślin (patrz sadzenie żywopłotu). Zaniedbanie tych czynności spowoduje, że rośliny nie stworzą gęstej bryły liści.


Radykalne cięcie przy sadzeniu ma spowodować, że liście będą pojawiać się już od samej nasady roślin. Wyprowadzając (tworząc dopiero) żywopłot - zanim uzyskamy pożądaną przez nas wysokość - wykonujemy dwa (opcja minimum) lub trzy cięcia (wersja optymalna) w sezonie: pierwsze - wczesnowiosenne - zagęszczające oraz późniejsze - korygujące kształt.

Gdy żywopłot osiągnie odpowiednią wysokość, pozostaje nam już tylko korygować jego formę na nowych przyrostach (cięcie letnie i opcjonalnie także jesienne). Natomiast na przedwiośniu (cięcie wczesnowiosenne) ograniczamy się jedynie do przeglądu sanitarnego (usuwamy martwe, połamane i chore pędy).


 • mar

  Cięcie wczesnowiosenne

  Termin cięcia:
  w marcu
  I rok: Po posadzeniu rośliny (bez względu czy jest to okres wiosenny czy jesienny) tniemy roślinę nisko - na wysokości 10-15cm od ziemi.

  II rok: W następnym roku tniemy na wysokości 30-40cm od podstawy i skracamy gałązki, które mocno rozrosły się na boki.

  III rok i następne: W kolejnych latach zwiększamy wysokość cięcia o 10-15cm aż do uzyskania oczekiwanej przez nas wielkości żywopłotu, pamiętając o jednoczesnym ograniczaniu jego szerokości.

  Po osiągnięciu docelowej wysokości: Gdy żywopłot jest dostatecznie wysoki, to w kolejnych latach w marcu usuwamy jedynie chore, uszkodzone lub nadmiernie wrastające do wnętrza gałęzie. Jeśli naszemu żywopłotowi nie będzie nic dolegało, stosujemy już tylko korygujące cięcie letnie i jesienne.

 • cze

  Cięcie letnie

  Termin cięcia:
  od początku czerwca do początku lipca
  Skracamy wszystkie pędy, korygując kształt żywopłotu. Pamiętajmy, by żywopłot był szerszy u podstawy i stopniowo zwężał się ku górze. Taki kształt zapewni dostęp odpowiedniej ilości promieni słonecznych do rozwoju liści w dolnej części krzewu.
 • wrz

  Cięcie jesienne

  Termin cięcia:
  od początku września do początku października
  Skracamy nowy letni przyrost o długość, która wystaje poza ogólny kontur żywopłotu.