Niewielkie wymagania glebowe, zwarty pokrój i naturalnie kulisty kształt sprawiają, że jest to cenna roślina ozdobna, która będzie cieszyła nasze oczy przez cały rok.
Wygląd
Kulista, gęsta miniaturowa odmiana sosny górskiej, która wygląda niczym starannie wystrzyżona kulka.
Roślina posiada gęsto ułożone na pędzie, krótkie kłujące igły utrzymujące intensywny ciemnozielony kolor przez cały rok.
Odmiana charakteryzuje się powolnym wzrostem. Po 10 latach osiągają zaledwie 40cm. Z wiekiem rozrasta się nieco silniej na boki, tworząc spłaszczona kopułę wysoką na 60cm, szeroką na 100cm.
‘Allgäu’ często dostępna jest w szkółkach szczepiona na pniu o różnej wysokości.
Stanowisko i uprawa
Roślina wybitnie światłożądna, lubi stanowiska o pełnym nasłonecznieniu, choć toleruje niewielkie lub krótkie (1-2h dziennie) ocienienie.
Jako roślina pionierska dobrze znosi okresowe niedobory wody i suche, zanieczyszczone powietrze (dużo lepiej niż sosna pospolita), lecz najbardziej lubi wilgotne powietrze, występujące przy zbiornikach wodnych.
Nie ma specjalnych wymagań odnośnie podłoża: toleruje kamieniste, piaszczyste, piaszczysto-gliniaste czy żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Zaadaptuje się także na glebach ciężkich i zbitych, byle nie były one podmokłe. Nieodprowadzana woda powoduje gnicie korzeni. Dodatkowo roślina jest tolerancyjna względem pH: od zasadowego po całkiem kwaśne (torfowe).
Sosna górska jest całkowicie mrozoodporna na terenie całego kraju.
Na trzy rzeczy musimy uważać przy uprawie kosówki: absolutnie nie toleruje ona psiego moczu (jak wszystkie iglaki zresztą), cienia i podmokłego podłoża.
Roślina doskonale znosi cięcie, które wykonujemy na wiosennych przyrostach (patrz cięcie).
Zastosowanie
Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary roślina doskonale sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych, na podjazdach, skalniakach, wrzosowiskach, a nawet balkonach.
Posadzona na rabacie z roślinami lubiącymi wapienne podłoże takimi jak lawenda wąskolistna, rozchodnik okazały, szałwia omszona czy przetacznik kłosowy stanie się całosezonowym tłem.
Gdy chcemy stworzyć skalną rabatę w górskim klimacie, posadźmy między kamieniami obok sosny: smagliczkę skalną, sasanki, jałowca płożącego oraz bergenię sercowatą. Klasycznym uzupełnieniem takiej rabaty staną się: sosny, jałowce, rojniki i floksy szydlaste. Wiosenny akcent, cieszący nasze oczy pięknymi kwiatami ukazującymi się po zimowych roztopach stanowić będą tulipany, szafirki, ciemierniki czy przebiśniegi.
Ważne
Niskie odmiany sosen - i innych iglaków - szczególnie narażone są na 'zraszanie' moczem psów, co skutkować będzie żółknięciem i opadaniem igieł, wypalając dziury w zwartej bryle zieleni - największej zalecie krzewów.
Jest jednak i na to rada – gdy jednym z użytkowników ogrodu jest pies, sadźmy odmiany dostępne w formie piennej (szczepione na pniach), ich igły nie będę narażone na kontakt z moczem.