Duża grupa ozdobnych kosówek to rośliny do zadań specjalnych o wszechstronnych zastosowaniu. Sprawdzą się i na kolorowych wrzosowiskach, w pojemnikach czy na tradycyjnych rabatach, a z drugiej strony ozdobią trudne miejsca takie jak suche i spalone słońcem podjazdy czy strome skarpy.
Iglak na każdą glebę, byle do słońca
Kosodrzewiny to grupa roślin o niezwykłych zdolnościach adaptacyjnych jako nieliczne spośród iglaków (czy w ogóle roślin ozdobnych) sosny górskie mogą rosnąć na prawie każdej glebie: od suchych po bardzo wilgotne, od piaszczystych i kamiennych po zbite (byle przepuszczalne), o dowolnym pH - od zasadowego po kwaśne. Stopień żyzności również nie ma dla nich większego znaczenia, będą ładnie rosły i na glebach żyznych, i na ubogich.
Dodatkowym plusem sosen górskich jest fakt, że dobrze znoszą utrzymującą się suszę, zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby.
Kosówka - jak reszta sosen - ma jedno wymaganie - potrzebuje dużo słońca, jest to roślina wybitnie światłolubna.
Odmiany - urocze kuleczki w odcieniachh zieleni lub złota
Sosny górskie są bardzo atrakcyjne. Ich niebywałą zaletą, o której rzadko się wspomina, jest to, że jak żadna inna roślina przywołują atmosferę wakacji - czy tych spędzanych nad Morzem Śródziemnym czy w polskich Tatrach.
Sosny górskie posiadają bardzo wiele odmian ozdobnych, wysiłki szkółkarzy skierowane są głównie na produkcję ogrodowych karzełków, ponieważ większość z nas posiada raczej małe ogrody. Zaletą licznie powstałych miniatur jest nie tylko to, że nie wymagają cięcia ograniczającego rozmiar, ponadto same z siebie mają regularne, zwarte sylwetki - tworzą urocze kuleczki ('Benjamin', 'Hnizdo', 'Lilliput', 'Mops', 'Mini Mops' czy 'Picobello').
Inną niebanalną ozdobą roślin są młode przyrosty nazywane "świecami", które wiosną nadają sosnom charakterystycznego wyglądu. Rośliny tworzą klasyczne szyszki, które również dodają im uroku.
W obrębie gatunku posiadamy rośliny w ciemnozielonym kolorze igieł (‘Kissen’, 'Humpy', 'Lilliput'), o żywym jaśniejszym odcieniu zieleni (‘Pal Maleter’) oraz takie, które zimą przebarwiają się na ciepły złoty kolor, na które szczególnie warto zwrócić uwagę (‘Zundert’, ‘Winter Gold’, 'Ophir').
Rośliny do zadań specjalnych
Sosny kosodrzewiny mają bardzo szerokie zastosowanie - z uwagi na niewielkie rozmiary i niezwykle zdolności adaptacyjne. Sprawdzą i przy tworzeniu klasycznych rabat mieszanych z bylinami i innymi krzewami, i w alpinariach i skalniakach, w ogrodach japońskich czy przy obsadzaniu skarp (rośliny świetnie utrzymają glebę gęstym systemem korzeniowym). Będą dobry tłem dla roślin w ogrodzie śródziemnomorskim.
Tolerancja na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie sprawia, że z powodzeniem możemy stosować je wzdłuż podjazdów i szlaków komunikacyjnych, gdzie jest większe natężenie spalin i soli.
Wszędzie pasuje i wszędzie się zmieści
Rozmaite kształty odmian ozdobnych – kuliste (‘Mops’), stożkowe (‘Gnom’, 'Alpenzwerg'), czy krzewiaste (‘Carstens’) oraz duży zakres rozmiarów (od 30cm do 500cm) sprawiają, że rośliny w różnych odmianach możemy stosować zarówno w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej czy na balkonach i tarasach.
Dodatkowo rośliny niczym kameleon wpasują się do otoczenia i będą dobrze wyglądały na rabatach w nowoczesnym stylu, obsypane drobnymi kamieniami w ogrodzie żwirowym czy w towarzystwie bambusów i azalii w ogrodzie japońskim.
Szyszki, igły kształty
Sosny górskie są tak atrakcyjne głównie z powody zwartego pokroju tworzonego przez kłujące, zimozielone igły, których wymiary wahają się od 3 do 8cm.
Kolorystyka samych igieł jest zmienna - zarówno pomiędzy odmianami jak i porami roku (występują odmiany, które wybarwiają się zimą na żółte kolory – np. ‘Carsten’).