Głóg 'Paul's Scarlet' to urodziwe drzewo, które można stosować w ogrodach, skwerach miejskich czy do obsadzania ulic.
Głóg 'Paul's Scarlet' jest ozdobny na wiele sposobów: ma piękne kwiaty, liście i owoce, a także regularną koronę. Do tego jest prosty w uprawie, znosi zanieczyszczenia i zadowoli się przeciętną glebą.
Wygląd
Głóg 'Paul's Scarlet' jest średniej wielkości drzewem ozdobnym, słynącym z intensywnie różowoczerwonych kwiatów,zebranych w baldachy, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca.
Kwiaty zasypują całe drzewo, tworząc jedną, dużą ciemno-różową plamę. Gdy przekwitną, drzewo prezentuje regularny kulisty pokrój, osiągając ok. 6 m wysokości i szerokości.
Od czerwca do listopada korona pokryta jest drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi, które szybko żółkną i opadają, odsłaniając nieliczne, lecz intensywnie czerwone, kuliste owoce.
Owoce na drzewie dodatkowo staną się pożywieniem dla ptaków, które chętniej będą odwiedzały nasz ogród zimą.
Stanowisko i uprawa
Roślina bardzo wytrzymała i mało wymagająca, dobrze znosząca zanieczyszczone powietrze.
Odporny na mróz, choć w bardzo mroźne zimy młode pędy czasem przemarzają.
Roślina lubi stanowisko w pełnym słońcu; jest tolerancyjna względem gleby,co oznacza, że urośnie nawet na słabszych, jałowych terenach.
Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza i okresowe niedobory wody, dlatego nadaje się do ogrodów miejskich i obsadzania ulic, placów czy skwerów.
Wiosną w dużych ilościach wypuszcza „wilki”,czyli odchodzące pionowo, sztywne, nierozgałęzione pędy, które nie kwitną. Należy je usuwać na przedwiośniu lub po kwitnieniu rośliny.
Zastosowanie
Głogi, w tym 'Paul's Scarlet', dobrze znoszą intensywne przycinanie i spokojnie można tworzyć z nich żywopłoty. 'Paul's Scarlet' jednak najczęściej dostępny jest w sprzedaży w formie szczepionej na pniu.
W cieniu dorosłego drzewa można posadzić równie mało wymagające berberysy, np. małego i kulistego b. Thunberga 'Tiny Gold', płaskiego 'Red Carpet' czy smukłego 'Golden Rocket'.
Jeśli chcemy zapewnić mu kwitnące towarzystwo, posadźmy tawuły japońskie nadające się na stanowisko półcieniste: 'Anthony Waterer', 'Candlelight' lub 'Froebelii”.
Możemy posadzić również rośliny ozdobne i z liści, i z kwiatów; zainwestujmy w ciemnoulistnione bzy czarne w odmianach: 'Black Beauty', 'Black Lace Eva” czy 'Gunicho Purple'.
Uwaga
Jedyne obostrzenie, jakie trzeba uwzględnić przy wyborze głogu, dotyczy zagrożenia dla drzew owocowych. Nie zaleca się sadzić go w pobliżu tych ostatnich, gdyż głogi często stają się siedliskiem bakterii zarazy ogniowej, która potrafi zdziesiątkować małą uprawę drzew owocowych.