Bezobsługowy iglak, który dobrze rośnie na większości gleb, jest doskonałym wyborem zarówno dla osób zabieganych, jak i tych, którzy spędzają dużo czasu w swoim ogrodzie.
Wygląd
Odmiana 'Satellit' posiada początkowo stożkowaty, nieco przysadzisty kształt, z wiekiem jednak „wyciąga” się, przybierając bardziej kolumnowy pokrój.
Tempo wzrostu rośliny, można zaliczyć do średnio szybkiego (ok. 10cm na rok), gdyż roślina po 10 latach osiąga ok 1,5 – 2m wysokości i 1m średnicy.
Posadzona na słonecznym stanowisku długo pozostaje gęsta u nasady.
Roślina posiada, długie, sztywne i kłujące igły, które charakterystycznie zaginają się w stronę pędu, często zasłaniając jego szczytową część.
Stanowisko i uprawa
Sosna bośniacka jako gość z Półwyspu Bałkańskiego to roślina 'zahartowana': doskonale radzi sobie z niedoborem wody i jałowym podłożem.
Najchętniej rośnie na przepuszczalnych glebach piaszczystych i - o dziwo - preferuje podłoża o wyższym, lekko zasadowym pH. Sosna bośniacka nie jest jednak kapryśna i uda się na każdej glebie.
Stanowisko powinno być w pełnym słońcu, ewentualnie lekkim (ażurowym) półcieniu.
Jak większość sosen, posiada spory system korzeniowy, jednak w tym przypadku dość zwarty, co pozwala na łatwe przesadzanie nawet starszych egzemplarzy.
Roślina jest mrozoodporna na terenie całego kraju, za wyjątkiem Suwalszczyzny i Podkarpacia.
Zastosowanie
Dość ciemny kolor igieł sosny bośniackiej ładnie będzie się komponował ze srebrzystymi roślinami takimi jak świerk kłujący 'Glauca Globosa', jałowiec łuskowy 'Blue Carpet', bylicą luizjańską 'Silver Queen' czy jasno kwitnącym miskantem chińskim 'Silberfeder'.
By ożywić kompozycję (jeśli ktoś nie lubi monochromatycznych rabat), dodajmy pnące się po specjalnych stojakach powojniki np. fioletowego 'Etoile Violette', lekko różowego 'Jana Pawła II' czy intensywnie czerwonego 'Kardynała Wyszyńskiego'. Pamiętajmy, by podstawę pnączy cieniować.
Na większych rabatach możemy pokusić się o dodanie tamaryszków i lilaków ożywiających kompozycję wiosną.