Świerk srebrzysty jest nazwą handlową używaną do określenia wszystkich odmian świerka kłującego o srebrnym nalocie na igłach. Bożonarodzeniowe drzewka często sprzedawane są pod taką właśnie nazwą.
Wygląd
Świerk 'Hoopsii' to wspaniałe duże drzewo iglaste cenione za ładny zwarty pokrój oraz piękną srebrzystą barwę igieł, która utrzymuje się przez cały rok.
Igły są grube, kłujące i gęsto ułożone na pędzie, przez co gałąź wygląda, jakby była nastroszona.
Drzewo charakteryzuje się dość powolnym wzrostem, gdyż po 30 latach osiąga wysokość 10m, co wśród drzew iglastych nie jest rekordem.
Roślina ma typowo choinkowy, stożkowaty pokrój, dzięki czemu ładnie prezentuje się zarówno jako soliter lub jaśniejsze tło dla innych, niższych roślin.
Jak każdy świerk posiada szyszki z twardą łuską zwisające do dołu, które zaczynają opadać jesienią, a kończą wiosną.
Stanowisko i uprawa
Świerk to gatunek wybitnie światłolubny, dlatego sadzić należy go w miejscach o pełnym nasłonecznieniu. Wtedy roślina nie traci dolnych gałęzi, które zasłaniają pień od samej postawy, utrzymując zwarty i regularny pokrój.
Drzewo może rosnąć na suchszym, jałowym i piaszczystym podłożu, choć najbardziej lubi gleby żyzne, głębokie, bogate w próchnicę (rozłożone substancje organiczne tj. liście, gałęzie czy korzenie) o znacznej wilgotności – zwłaszcza młode rośliny. Gdy roślina po 2-3 latach wytworzy solidny system korzeniowy, sięgający głębszych warstw, jej podlewanie nie jest już tak istotne.
Świerk najchętniej rośnie na glebie lekko kwaśnej, ale radzi sobie też na zasadowej.
Roślina jest wytrzymała na zanieczyszczone miejskie powietrze, nadaje się więc do zieleni miejskiej. Jest całkowicie mrozoodporna.
Zastosowanie
Dekoracyjne zielono-srebrne gałązki z nastroszonymi igłami często używane są do tworzenia ozdobnych wieńców i stroików, mimo iż igły świerka utrzymują się po ścięciu znacznie krócej niż u jodły.
Świerk kłujący 'Hoopsii' ładnie będzie prezentował się na rabacie z innymi iglakami tj. złoty jałowiec chiński 'Plumosa Aurea', wyprostowany, zielony jałowiec pospolity 'Arnold', ciemnozielony, płaczący świerk pospolity 'Inversa' czy niezawodna kosodrzewina w formie podstawowej lub odmianach: 'Carsten', 'Gnom' czy 'Zundert', który przebarwia się jesienią na jasnożółty kolor.
Jeśli pragniemy stworzyć mieszaną rabatę, dołączyć możemy do naszego świerka nie tylko wyżej wymienione iglaki, ale niezawodne, barwne berberysy: B. pośredni 'Red Jewel', B. Thunberga 'Erecta' czy 'Rose Glow', kwitnące hortensje bukietowe 'Phantom', 'Limelight' czy różową 'Pinki Winki', a jako ciemny akcent kolorystyczny, ciemno-purpurowy bez czarny 'Black Beauty'.
Z przodu, na słonecznym froncie pojawić się mogą pięciorniki krzewiaste o różnym zabarwieniu kwiatów, niskie tawułki japońskie 'Bullata' lub 'Candelight' oraz byliny tj. zawciąg nadmorski, dzwonek brzoskwiniolistny, wilczomlecz pstry czy wyższa, tojeść kropkowana.