Obok miskantów chińskich rozplenice to najpiękniejsze trawy końca lata. 'Japonicum' jest znacznie większą odmianą od większości piórkówek, charakteryzuje się też ciemnobrązowymi długimi kłosami, przypominającymi kwiatostany pałki wodnej.
Wygląd
Trawa tworzy potężną, półtora metrową (do 150cm), szeroką i kulistą kępę, liście - jak i innych piórkówek - łukowato przewieszają się, w efekcie roślina przyjmuje kształt sporej fontanny.
Ciemnozielone liście są wąskie o ostrych brzegach - można się nimi łatwo skaleczyć. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Największą ozdobą są jednak przepiękne kwiatostany - miękkie kłosy, które pojawiają się obficie od końca sierpnia aż do października. Odmiana 'Japonicum' kwitnie więc później od innych bardziej, popularnych odmian (np. 'Autumn Magic' czy 'Hameln').
Kwiatostany są ciemnobrązowe i bardzo długie - nawet 20cm.
Stanowisko i uprawa
Nie należy bać się uprawy piórkówki, nie jest ona trudna: nie choruje, mimo iż nie jest w pełni mrozoodporna, to łatwo ją zabezpieczyć, na przepuszczalnej i średnio żyznej glebie będzie pięknie kwitła.
Rozplenice wymagają stanowiska osłoniętego, słonecznego lub lekko ocienionego (na półcienistym stanowisku słabiej kwitnie), gleby umiarkowanie wilgotnej lub wilgotnej, ale lekkiej, przepuszczalnej - woda musi być sprawnie odprowadzana. Często bowiem zdarza się, że trawy ozdobne giną nie z powodu przemarznięcia, lecz przez zalegającą wodę.
Mimo iż preferuje podłoże wapienne o zasadowym odczynie, to będzie dobrze rosła w każdej zasobnej, dobrze zdrenowanej ziemi. Roślina lubi bowiem gleby żyzne lub umiarkowanie żyzne, ale nie jest żarłoczna. Jeśli na starcie zapewnimy rozplenicy sporą dawkę kompostu, to przez następnych kilka lat odwdzięczy nam się bujnym wzrostem i pięknym kwitnieniem (bez dodatkowym zabiegów).
W trakcie suchego lata warto podlewać rozplenicę, by susza nie odbiła się negatywnie na kwitnieniu.
Nie trzeba się specjalnie wysilać, by zabezpieczyć trawę przed zimnem i wiosennymi roztopami - wystarczy zostać zaschnięte źdźbła i związać sznurkiem. Wiosną nie spieszymy się z usunięciem snopka, trawa bowiem późno rusza z wegetacją (patrz ochrona zimowa).
Zastosowanie
Malownicza trawa będzie stanowiła cenne urozmaicenie dosłownie każdej rabaty i w każdym ogrodzie: od naturalistycznego po nowoczesny. W ogrodzie japońskim pięknie stworzy ładną grupę na żwirowej rabacie. W ogrodzie formalnym swoim miękkim wyglądem "rozluźni" ciężkie bryły strzyżonej zieleni, np. cisów.
W pierwszej kolejności warto zestawić ją z roślinami, które swoje uroki roztaczają w drugiej połowie lata i jesienią.
Razem z miskantami świetnie sprawdzi się nad wodą. Jest tak dekoracyjna i posiada regularny pokrój, że można ją sadzić jako soliter.
Z krzewów w pierwszej kolejności warto wymienić hortensję bukietową ('Phantom', 'Vanille Fraise' czy niezawodną 'Limelight') oraz budleje ('Black Night' czy 'Ile de France').
Na rabacie krzewiastej może towarzyszyć szkarłatnie przebarwiającym się jesienią berberysom ('Green Carpet', 'Golden Ring', 'Red Carpet' czy 'Erecta').
Doskonale wygląda na rabatach kwiatowych złożonych z bylin końca sezonu: z wysokimi rozchodnikami ('Herbstfreude', 'Stardust' czy 'Matrona'), marcinkami i sadźcem purpurowym.
Jest obowiązkowym elementem tzw. ogrodu traw, razem z miskantami chińskimi ('Ghana', 'Malepartus' czy 'Morning Light').