Styl nowoczesny charakteryzuje prostota, minimalizm, staranny dobór materiałów i ścisłe powiązanie z przyległą architekturą. Z tego powodu styl ten przeważnie stosuje się w miastach lub przy nowoczesnych domach.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Ogród nowoczesny to zielony pokój - kolejne pomieszczenie, w którym się przebywa, wyraźnie odgrodzone od reszty świata wysokim murem lub gęstym żywopłotem. Urządza się go podobnie jak inne wnętrza - liczy jest projekt.

Czytelny zamysł

Najważniejsza w ogrodzie nowoczesnym jest bowiem kompozycja, którą tworzy forma, tekstura i kolor - niekoniecznie roślin, ale wszystkich elementów przestrzeni. Kompozycję tę najczęściej tworzą proste linie lub kształty geometryczne oraz monochromatyczne odcienie chętnie przełamywane jakimś mocnym akcentem kolorystycznym. W ogrodzie nowoczesnym równie ważny jak rośliny - jeśli nie ważniejszy - jest dobór wyposażenia: mebli ogrodowych, posadzek, kolor i struktura murów, kształt i barwa donic, rzeźby ogrodowe. Dominujące materiały to beton, tworzywa sztuczne, szkło, stal szlachetna.

Ważną rolę kompozycyjną pełnią duże, gładkie powierzchnia - idealnie przystrzyżony trawnik lub niezmącone lustro wody.

Dobór odmian: rośliny "architektoniczne"

Dobór gatunków jest przemyślany i oszczędny, podobnie jak w stylu japońskim - który jest drugim stylem chętnie wykorzystywanym w przestrzeni miejskiej - powtarzalność gatunków i form jest tutaj pożądana. Rabaty czy kompozycje w donicach tworzy często jeden gatunek, np: traw (miskantów) lub roślin o "mocnych" liściach (funkie, bergenie, tarczownice, rodgersje czy juki karolińskie).

Dlatego styl nowoczesny bywa nazywany wymiennie stylem minimalistycznym. W minimalizm tego stylu dobrze wpisują się trawy ozdobne (miskanty, rozplenica, ostnice, turzyce, kostrzewy i wiele innych) oraz strzyżone rośliny zimozielone: bukszpany, żywotniki, laurowiśnie, cisy, sosna kosodrzewina, trzmieliny Fortune'a.

Chętnie wykorzystuje się rośliny o wyraźnym kształcie kwiatów, jak czosnki, liatry kłosowe czy irysy. Sprawdzają się też rośliny o charakterystycznych kształtach liści i sylwetkach, które można nazwać "architektonicznymi" np. klon palmowy, dereń pagodowy, sumak octowiec, katalpa 'Nana'.

Ale tak naprawdę wybór roślin zależy od naszego pomysłu, by nadać im nowoczesny wygląd: liczy się nasza umiejętność wykorzystania faktur i kształtów rośliny oraz wpisania jej w kontekst architektoniczny.

Wariant mało wymagający

Minimalizm ogrodu nowoczesnego przekłada się oszczędność czasu i pracy przy nim. Można go więc polecić zapracowanym i "leniuchom".