Roślina posadzona w odpowiednich warunkach nie jest trudna w uprawie, lecz nie jest to iglak z rodzaju "bezobsługowych". Świerk biały 'Daisy's White' wymaga podlewania, nawożenia czasem przycinania, a pozostawiona bez opieki może chorować.
Wygląd
Oryginalna wolno rosnąca odmiana świerka białego wywodząca się od popularnej odmiany 'Conica', po której odziedziczyła stożkowaty, zwarty pokrój ładnie prezentujący się na rabatach i w dużych donicach.
Cechą odróżniającą ją od innych stożkowych świerków są wiosenne jasnożółte (wręcz kremowe) młode przyrosty, sprawiające, że cała roślina „bieleje”.
Z czasem jednak w młodych igłach pojawia się coraz więcej chlorofilu i roślina zielenieje. Młode przyrosty mają tendencje do lekkiego podsychania, gdy wiosenne słońce przypieka zbyt mocno. Pamiętajmy, by nie zraszać rośliny w godzinach jego operowania.
Iglak cechuje się powolnym wzrostem (wolniejszych od 'Conica') i po 10 latach osiąga ok. 80cm wysokości i 40cm średnicy.
Stanowisko i uprawa
Mimo iż świerki białe lubią stanowiska w pełnym słońcu, to odmiana 'Daisy's White' lepiej uda się w lekkim półcieniu. Jej białe przyrosty na pełnym słońcu często są bowiem przypalane przez słońce.
Podobnie jak świerki kłujące, tak i świerki białe nie są wybredne w stosunku do gleby, choć najpiękniej i najzdrowiej rosną na żyznych, wilgotnych glebach.
Młode rośliny z nierozwiniętym jeszcze systemem korzeniowym wymagają podlewania i stanowiska od umiarkowanie wilgotnego po wilgotne. Starsze drzewa posiadają silnie rozwinięty i głęboki system korzeniowy, dlatego dobrze radzą sobie na suchszych i mniej żyznych glebach.
Świerk biały najlepiej udaje się przy wilgotnym powietrzu i regularnym podlewaniu, wtedy jest rzadziej atakowany przez szkodniki.
Na roślinie mogą pojawiać się wybujałe pędy ("rewersje"), wystające poza ogólny zarys zielonej bryły - należy je usunąć, by nie zagłuszyły odmiany szlachetniej.
Roślina dobrze znosi cięcie i formowanie oraz jest w pełni mrozoodporna.
Iglak w miejscach nieosłoniętych w bezśnieżne i mroźne zimy może być wysuszany przez wiatr, czego efektem jest wiosenne gubienie igieł. Aby tego uniknąć, zimą, gdy nie ma śniegu i świeci słońce, osłaniajmy rośliny zwłaszcza od strony południowej (lub wybierajmy dla nich stanowiska osłonięte).
Świerki białe jak większość roślin zimozielonych jest narażona na zjawisko suszy fizjologicznej, dlatego pamiętajmy o podlewaniu ich zimą i na przedwiośniu.
Zastosowanie
Małe rozmiary i ciekawy, naturalnie stożkowaty pokrój sprawiają, że roślina ma szerokie zastosowanie. Używać możemy jej od rabat mieszanych, wrzosowisk, kompozycji w skrzyniach balkonowych po skalniaki, alpinaria, ogrody formalne czy te w japońskim lub nowoczesnym stylu.
Roślina sprawdzi się na tarasie czy balkonie posadzona w dużej kwadratowej lub prostokątnej skrzyni. U jej podnóża możemy posadzić pojedyncze wrzosy i turzycę 'Bronze Form'.
Pięknie wyglądająca wiosną odmianę warto wykorzystać na rabacie wiosennej z roślinami cebulowymi (np. tulipanami) i tiarellą sercolistną.
Uwaga!
Największym zagrożeniem dla regularnego pokroju oraz miękkich igieł jest psi mocz, od którego w pierwszej kolejności żółkną igły, a po ich opadnięciu pozostają dziury w zwartej bryle igieł - największej zalecie roślin.