'Kórnik' to wspaniała polska odmiana, odporna na mrozy i tolerancyjna w stosunku do gleby. Nadaje się jako roślina żywopłotowa i szpalerowa.
Wygląd
Odmiana 'Kórnik' charakteryzuje się silnym wzrostem w wieku 10 lat osiąga ok. 3m wysokości. Żywotnik posiada silne i sztywne pędy w kolorze ciemnej zieleni wewnątrz krzewu, zaś końcówki mają barwę żółtawą.
Jest to gęsta i zwarta roślina, która rośnie w formie stożka.
Stanowisko i uprawa
Żywotnik olbrzymi w dobrych warunkach rośnie szybko i bujnie, jest rośliną o przeciętnych wymaganiach uprawowych, nie stwarza problemów. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Na podłożach piaszczystych i lekkich radzi sobie nieźle, natomiast wymaga wtedy nieco większej wilgotności. Najlepsze są stanowiska w rejonach nadmorskich oraz w górach, gdzie opady deszczu są regularne. W miejscach suchych z silnymi wiatrami rośliny rosną słabiej i mają mniej zwarte korony.
Silnie rozwinięty system korzeniowy zabezpiecza rośliny przed wywracaniem się - w odróżnieniu do żywotnika zachodniego. On też sprawia, że w starszym wieku rośliny kiepsko znoszą przesadzanie.
Żywotnik olbrzymi najlepiej rośnie w pełnym słońcu, nieźle znosi zacienienie, dobrze rośnie w półcieniu.
Jest wytrzymały na niskie temperatury, jednak podczas mroźnych zimowych wiatrów końcówki pędów mogą przemarzać (jest niestety mniej odporny na mrozy niż żywotnik zachodni). Roślina długowieczna.
Zastosowanie
Żywotnik 'Kórnik' to wspaniały krzew na żywopłoty formowane i szpalery. Jest to idealny zielony ekran, szybko zasłoni niepożądany widok, osłoni nas przed hałasem i kurzem. Jest rośliną, którą z powodzeniem możemy przycinać i formować. Posiada piękne żółtawe końcówki, które ładnie prezentują się w zwartym szpalerze, ale równie dobrze wygląda posadzony samotnie.
Żywotnik nadaje się do kompozycji z krzewów iglastych, sadzony w tle może stanowić jasne zakończenie rabaty. Taka ściana zieleni ładnie wyeksponuje rośliny o ciemnej barwie np. cisy, kosówki czy jodły. Stwórzmy rabatę różnorodną pod względem formy, posadźmy wąskie cisy pospolite 'Fastigiata Robusta', obok zastosujmy cyprysika Lawsona 'Columnaris', a w niedalekim sąsiedztwie - jałowce chińskie 'Stricta' oraz sosnę górską 'Gnom'. Wśród ciemnej zieleni tych roślin wkomponujmy świerka pospolitego 'Inversa', dodajmy trochę roślin okrywowych np. jałowca sabińskiego 'Tamariscifolia' oraz świerka pospolitego 'Procumbens'. Tło z żywotnika 'Kórnik' będzie na takiej rabacie idealne ze względu na jaśniejszy ton zieleni.
Jeżeli lubimy kwiaty, możemy wpleść w kompozycję rośliny kwitnące tylko na żółto. Wiosną - żółte tulipany, krokusy i narcyzy, latem - rudbekie, nachyłki, nagietki. W ten prosty sposób wprowadzimy słońce i życie do ogrodu.