Żurawki to atrakcyjne i modne byliny o ozdobnych liściach i delikatnych dzwonkowatych kwiatuszkach. W odpowiednich warunkach rośliny są zdrowe, żywotne i dekoracyjne cały sezon.
Wygląd
Żurawka wytwarza zwartą, lekko płaską 25cm kępę złożoną z ładnych, żółtych liści z czerwonym unerwieniem w środku w typowym dla gatunku kształcie na długich sztywnych ogonkach.
Liście wiosną są jednolite o jasnożółtej barwie, z czasem wybarwiają się na ciepły kolor. Z czasem na liściach zaczynają odznaczać się początkowo malinowe z czasem ciemniejące nerwy, tworzące ładny, wyrazisty wzorek na liściach.
W czerwcu ponad kępę zaczynają wyrastać ok. 40-50cm czerwone łodygi, na których pojawiają się białe kwiatostany, tworzące lekkie w wyglądzie wiechy, złożone z niewielkich, dzwonkowatych kwiatków. Roślina praktycznie do końca sierpnia co jakiś czas wypuszcza po 2-3 pędy, które rozkwitają.
'Electra' to bylina o częściowo zimozielonych liściach, co oznacza, że w łagodne zimy cieszy nas swoimi ozdobnymi liśćmi. Odmiana dobrze zimuje w gruncie i nie ma potrzeby jej okrywania. Nie można jednak dopuścić do gnicia korzeni.
W wypadku bardzo mokrych lub śnieżnych zim liście mogą tracić na atrakcyjności - wtedy lepiej je usunąć, by zrobić miejsce szybko - bo już w kwietniu - pojawiającym się młodym liściom, odnawiającym regularną kępę.
Stanowisko i uprawa
Podstawą w uprawie żurawek jest gleba. Powinna być dobrej jakości - żyzna, próchnicza, wilgotna, lecz przepuszczalna o pH obojętnym, lekko zasadowym lub lekko kwaśnym. Żurawki źle znoszą suszę. Najlepiej rosną w półcieniu, bez ostrego słońca.
Rośliny dobrze radzą sobie także w cieniu, mogę jedynie gorzej się wybarwiać. Warto wtedy oszczędniej je podlewać. Posadzone na intensywnej wystawie słonecznej wymagają częstszego podlewania, by podłoże pozostawało stale wilgotne (ale bez stagnującej wody).
Byliny można również z powodzeniem uprawiać na cięższych glebach po uprzednim przygotowaniu podłoża - usypaniu drenażu i polepszeniu gleby kompostem i torfem. Żurawki posadzone w przeciętnej glebie ogrodowej lub starsze egzemplarze warto jest nawozić wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub podsypać jesienią kompostem.
'Electra' dobrze zimuje w gruncie i nie ma potrzeby jej okrywania. Nie można jednak dopuścić do gnicia korzeni.
Zastosowanie
Jasne, radosne liście 'Electry' najładniej prezentują się na tle ciemniejszych roślin. Bylina dobrze wygląda posadzona u stóp strzyżonych bukszpanów wieczniezielonych lub cisów pośrednich oraz kwitnących w kwietniu mahoni pospolitych czy ozdobnych z liści i owoców ostrokrzewów.
Kompozycję w miejskim stylu utworzymy, łącząc 'Electre' z niemal czarnym wilcem 'Black Tone' oraz orlikiem 'Barlow Black' i turzycą Morrową 'Variegata' w chłodnej, biało-zielonej tonacji.
Żurawka sprawdzi się również, rosnąc w cieniu barwnych berberysów Thunberga np. wyższego 'Atropurpurea', bardziej rozłożystego 'Red Carpet' czy strzelistego, zielonego berberysa 'Erecta', pięknie przebarwiającego się jesienią.
Radosną barwną kompozycję stworzymy łącząc 'Electre' z innymi odmianami żurawek w bordowym, zielonym i brzoskwiniowym kolorze.
Żurawka 'Electra' może stać się elementem rabaty z żółtych odcieniach razem z tawliną jarzębolistną 'Sem', tojeścią kropkowaną i liliowcem 'Stella de Oro' .
Warto wiedzieć
Inne popularne odmiany o czerwonych liściach, dostępne w sklepach to: 'Davinci', 'Picasso', 'Renoir' oraz 'Stoplight', 'Circus Shock' i 'Solar Power'.