Jest to popularna roślina ogrodowa, której gałązki tak chętnie wykorzystujemy do ozdabiania świątecznych koszyków wielkanocnych.
Wszechstronna, łatwa w uprawie roślina zimozielona dostępna w każdym centrum ogrodniczym w niskiej cenie. Duża tolerancja względem nasłonecznienia stanowiska i możliwość silnego cięcia, sprawia, że roślina nadaje się do każdego ogrodu.
Wygląd
Bukszpan jest zimozielonym krzewem o zwartym, eliptycznym pokroju.
Drobne sztywne, ciemnozielone, błyszczące liście pokrywają gęsto pędy krzewu, tworząc zwartą bryłę zieleni.
Jest to roślina wolno rosnąca, lecz długowieczna. Nie cięta dorasta do 3m wysokości i ok. 4m szerokości.
Roślina kwitnie, ale ma tak drobne i niepozorne żółto-białe kwiaty, że jest to proces praktycznie niezauważalny przez właścicieli, choć sam krzew w tym okresie jest chętnie odwiedzany przez pszczoły.
Krzew wydziela charakterystyczny zapach, szczególnie intensywny po cięciu.
Stanowisko i uprawa
Bukszpan dobrze rośnie na większości gleb, lecz nie lubi skrajności – stagnującej wody i długotrwałej suszy. Jest to roślina odporna na miejskie zanieczyszczenia i dobrze radzi sobie w cieniu i półcieniu. Na stanowisku słonecznym trzeba zapewnić jej więcej wody.
Preferuje gleby o odczynie lekko zasadowym lub obojętne, lecz i w lekko kwaśnym podłożu sobie poradzi.
Pielęgnacja bukszpanu związana jest z okresem zimowym. W wyjątkowo mroźne zimy może przemarzać lub ucierpieć z powodu suszy fizjologicznej.
By tego uniknąć, najlepiej sadzić bukszpan w miejscach pół-cienistych, cienistych i osłoniętych od wysuszającego wiatru.
W zimowe słoneczne dni egzemplarze wystawione na działanie promieni zaleca się cieniować agrowłókniną lub siatką cieniującą, ponieważ intensywna operacja promieni słonecznych zmusza roślinę do transpiracji wody, która zimą jest zamarznięta, a jej brak prowadzi do wyschnięcia rośliny.
Zastosowanie
Jest to wdzięczny i łatwy w uprawie gęsty krzew. Już starożytni doceniali go, tworząc z niego piękne obwódki kwater wypełnione innym roślinami i ziołami, a w późniejszych latach wypełniane kolorowym materiałem, tj. kamieniami, muszelkami czy pyłem węglowym.
Krzew wykorzystuje się na niskie żywopłoty. Klasykiem kompozycyjnym jest różana rabata obrzeżona niskim żywopłotem z bukszpanu.
Bukszpan stosuje się do tworzenia rzeźb roślinnych, ponieważ świetnie znosi cięcie. Nadaje się mu zarówno finezyjne kształty, jak spirale, romby czy serca, ale także bardziej tradycyjne formy geometryczne: stożki, kule i kwadraty.
Bukszpan jest rośliną, którą można dowolnie wkomponować praktycznie w każdy styl ogrodowy.
Jeśli wystrzyżemy nasze bukszpany w nieregularne owalne kształty - na wzór dużych kamieni - dodamy do tego kwitnące azalie i szczepione na pniu miłorzęby japońskie, obsypując całość żwirem, to mamy gotową kompozycję w stylu japońskim.
Ten sam bukszpan posadzony wzdłuż podjazdu w regularnych odstępach, po obu stronach drogi i strzyżony w kule, obsadzony lawendą wąskolistną i różą 'Louise Odier', nada się jako symetryczna forma do ogrodu w stylu formalnym czy śródziemnomorskim.
W ogrodzie nowoczesnym, gdzie liczy się kształt, wystrzyżone zielone kule między metalowymi rzeźbami czy regularnymi prostokątnymi rabatami, będą wyglądały jak na swoim miejscu.
Pozostawiony, niestrzyżony krzew rosnący wśród hortensji ogrodowych, róż parkowych i bergenii sercowatej idealnie będzie pasował do ogrodu naturalistycznego czy rustykalnego.